Kritika, kterou Andrej Babiš sype na Miloše Vystrčila v souvislosti s jeho cestou na Tchaj-wan, může mít mnohem jednodušší vysvětlení, než je údajná jednotná zahraniční politika a zájmy České republiky. Agrofert dluží Číňanům 1,5 miliardy korun. Babiš se tedy chová jako loajální dlužník vůči svému věřiteli.
Čínské úvěry pomohly holdingu premiéra překonat krizové období, které přišlo s vyšetřováním Babiše kvůli údajnému dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě a v souvislosti s prověřováním zneužívání jeho střetu zájmů. Agrofert uvádí na svém webu, že od roku 2018 dluží peněžním domům Bank of China 36,5 milionu eur a Industrial and Commercial Bank of China 20 milionů eur. Celková částka se tak v korunách pohybuje okolo 1,5 miliardy korun.
Obě banky jsou pod přímou kontrolou komunistické vlády v Pekingu. Půjčka Agrofertu patří mezi největší čínské investice v ČR poté, co se neuskutečnilo prakticky nic z toho, co nasliboval prezident Miloš Zeman.
Co přesně je za kolaborantským vztahem Zemana k Číně, ukáže až čas. Neoficiálně se hovoří o penězích z Číny, které měly putovat na Zemanovu mohutnou předvolební kampaň před posledními prezidentskými volbami. Bohužel to zřejmě nebude vše. Dva poslední kusy prezidenta, které byly o tom, že dětinsky odmítl zvát druhého nejvyššího ústavního činitele na Pražský hrad a zároveň vyslal komorníka Mynáře, aby hned v pondělí poklekl před drzým velvyslancem Číny v ČR, dokazují, jak silný lokajský vztah má Zeman k Číně.
Je zvláštní náhodou, že se představa o zahraniční politice premiéra Babiše shoduje s obchodním zájmem Agrofertu. Opět jde jen o peníze. Dění v posledních dnech znovu dokazuje, v jak zoufalé situaci je Česká republika pod vedením dua Zeman–Babiš.