Babišův Agrofert dostal od státu dalších 51 milionů dotací. EU je ale nemusí proplatit

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Agrofert, konkrétně některé firmy z tohoto holdingu, dostaly od českého státu další dotace ve výši 51 milionů korun. A to i přes to, že veškeré platby měly být pozastaveny kvůli vyšetřování Evropské komise, která rozhoduje o střetu zájmů Andreje Babiše. Ten je obmyšleným majitelem zemědělského koncernu, jemuž Státní zemědělský fond nově přiznal desítky milionů.

Podle zjištění serveru iRozhlas.cz byly peníze poukázány firmám Kladrubská a Lipra Pork. Přitom se jednalo o dotace, které měly být do odvolání pozastaveny.

Společnost Kladrubská získala dotaci okolo tří milionů, jejíž polovinu zaplatil náš stát a druhá polovina měla putovat z evropských peněz. Finance měly být použity na nové technologie, včetně nákupu nakladače.

Velkochov vepřového dobytka Lipra Pork použil 48 milionů korun z dotací na modernizaci chovu v několika svých závodech. I tato firma měla být podpořena napůl s Evropskou unií.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Podle iRozhlasu bude zemědělský fond až nyní platby předkládat k autorizaci Evropskou komisí. „Do Bruselu zašleme tyto projekty, tedy část spolufinancování ze strany Evropské unie, v rámci standardní kvartální žádosti o platbu do konce ledna,“ řekla serveru mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková.

Zde ovšem může dojít k problému. Evropská komise totiž nemusí onu polovinu, kterou si nárokuje Česká republika, proplatit. Po dvou auditech, které kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra EK provedla, není zřejmé, jak to bude s dotacemi Agrofertu do budoucna vypadat. Podle neoficiálních zpráv již první uzavřený audit prokázal, že Andrej Babiš je ovládající iosobou Agrofertu a provozování holdingu je jeho soukromou podnikatelskou aktivitou, na jejímž úspěchu má osobní zájem. Právě tento fakt přidělování evroopských dotací vylučuje a také financování takových podnikatelských aktivit z veřejného rozpočtu České republiky je z podstaty věci nezákonné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články