Agrofert dostal loni na dotacích skoro 1,8 miliardy korun

(repro video: Selský rozum)

Loni se Agrofertu skutečně dařilo. Tedy aspoň pokud jde o dotační peníze.

Čísla k tomu zjistil server Seznam zprávy. Ta částka se skládá z 1,5 miliardy korun získaných jako nárokové dotace a ze skoro 300 milionů, což byla podpora investičních akcí. „Celkem tedy 1,8 miliardy korun získal na dotacích za loňský rok Agrofert, který má zaparkovaný premiér Andrej Babiš ve svěřenských fondech. Seznam to zjistil z čerstvé konsolidované výroční zprávy, kterou firma doručila na soud.“

Nároková podpora jsou platby spojené se zemědělskou výrobou vyplácené na hektar nebo kus chovaného dobytka. Tam je v meziročním srovnání nárůst, v roce 2017 firmy v holdingu dostaly jen 1,3 miliardy.

Investiční dotace jsou ty, co se jimi zabývá Evropská komise kvůli prověřovanému střetu zájmů Andreje Babiše jako politika a byznysmena. Ty klesly z 600 milionů na 276 milionů korun.

Nejvíc peněz získala Pekárna Zelená louka proslavená poslední dobou úžasně vylepšeným toustovým chlebem. Společnost Česká vejce Farms má slíbeno 53 milionů z Programu rozvoje venkova, ale podle zprávy do konce roku 2018 dotace nebyla proplacena. Vodňanská drůbež má slíbenou 75milionovou dotaci od Státního zemědělského a investičního fondu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]