Agrofert dostal od státního fondu původně zastavenou dotaci

Twitter A. Babiše

Server iRozhlas.cz informoval o tom, že Státní fond životního prostředí proplatil společnosti Ethanol Energy z holdingu Agrofert dotaci ve výši 670 tisíc korun. Tato dotace byla původně zastavena dnes již bývalým úředníkem Leo Steinerem kvůli střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše.

„Závěrečné vyhodnocení projektu již bylo ukončeno a 18. března 2020 byla doplacena část pozastávky ve výši 670.374 korun,“ uvedla pro server mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Pavel Hofman

Firma Ethanol Energy se zabývá výrobou bioetanolu. Dotace byla určena na novou technologii kvůli řešení zápachu z výroby.

Leo Steiner měl za to, že by se v době, kdy byly Agrofertu pozastaveny evropské dotace, neměly vyplácet ani ty národní. Auditoři Evropské unie později konstatovali, že Andrej Babiš ve střetu zájmů je. Stejný názor sdílejí i europoslanci, kteří letos zamířili do České republiky na kontrolní misi Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

O střetu zájmů Andreje Babiše bude navíc znovu jednat plénum Evropského parlamentu. O českém premiérovi se hlasovalo již v prosinci 2018, tentokrát se k rezoluci připojí i europoslanci z frakce Renew Europe, kam patří hnutí ANO.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger koncem roku 2018 doporučil Babišovi tři způsoby, jak se střetu zájmů zbavit. Buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy. Evropský parlament také vyzval komisi k řešení možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali i pozastavení dotací.

Loni na jaře dorazily do ČR dvě předběžné auditní zprávy Evropské komise, které se týkaly Babišova možného střetu zájmů. V první z nich komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně má jako premiér vliv na použití unijních peněz. ČR proto hrozilo, že by mohla vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun dotací pro Agrofert. Odpověď na zprávu předali zástupci ministerstva pro místní rozvoj na konci srpna stálému zastoupení ČR v Bruselu. Babiš vracení peněz vyloučil.

Konečnou zprávu týkající se dotací ze strukturálních fondů vyplácených Agrofertu poslala EK do ČR koncem listopadu 2019. Podle auditu Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů, protože nadále Agrofert ovládá. ČR tak hrozí, že přijde o několik stovek milionů korun. Babiš opět odmítl, že ČR bude muset nějaké peníze vracet. O dalším postupu se rozhodne teprve poté, co MMR doručí vyjádření ke zprávě EK. Původně se tak mělo stát do začátku dubna, termín byl ale o dva měsíce prodloužen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner