Agrofert musí vrátit miliony z dotací. Ministerstvo podává trestní oznámení

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Dceřiné společnosti Agrofertu musí z dotací vrátit přes 4,6 milionu korun. Vratku vystavilo ministerstvo průmyslu po kontrole 11 projektů, kterou provedlo na pokyn Evropské komise. Informoval o tom web iRozhlas.cz, který má k dispozici dopis českých úřadů Bruselu k auditu ke střetu zájmů. Podle něj navíc jedna z firem Andreje Babiše (ANO) neměla 20milionovou dotaci vůbec dostat.

Kontrolu dotací z minulých let požadovaly po Česku špičky Evropské komise. V rámci auditu ke střetu zájmů šéfa hnutí ANO totiž nezkontrolovaly všechny projekty koncernu Agrofert. Dokončit to tak museli čeští úředníci.

(Týdeník FORUM)

 „V případě procesu výběru projektu bylo zjištěno pochybení u 1 projektu, z 11 provedených kontrol na místě bylo ukončeno se zjištěním 7,“ shrnula výsledek prověrky úřednice ministerstva průmyslu a obchodu v závěrečné zprávě. Ta byla součástí balíků dokumentů, které ministerstvo pro místní rozvoj v polovině března odeslalo jako přílohy dopisu k auditu ke střetu zájmů představitelům Evropské komise, napsal iRozhlas.cz.

Mezi prověřovanými dotacemi byly projekty Výzkumného ústavu organických syntéz, který působí v odvětví průmyslové chemie, zemědělských podniků Primagra a Farmtec, plastikářské firmy Fatra a dále Kosteleckých uzenin a Penamu. Chyby našli úředníci u šesti dotací z jedenácti.

„Auditní orgán identifikoval nedostatky v provedeném hodnocení hospodárnosti projektu, a to v rámci pořizovaných technologií, které představují výdajově nejvýznamnější položku,“ popsali auditoři ministerstva financí jedno z pochybení, ke kterému došli u dotace pro již zmíněný Výzkumný ústav organických syntéz. Právě ten patřil mezi nejproblémovější. České úřady kontrolovaly hned pětici jeho dotací za více než 77 milionů korun a vystavily mu vratku za zhruba čtyři miliony korun.

()

Chyby za dalších 600 tisíc pak našli úředníci během kontroly v podniku Farmtec. Ten čerpal bezmála 4,2 milionu na zavedení výroby automatizované bezobslužné stáje. 

Ministerstvo se obrátilo na policii

Úředníci během kontroly Výzkumného ústavu organických syntéz navíc zjistili, že jeden z projektů neměl dotaci vůbec dostat. „Nedostatek s negativním vlivem na podpoření projektu byl identifikován v rámci ověření provedení věcného hodnocení,“ napsala úřednice resortu průmyslu. Jedná se o dotaci ve výši 20 milionů korun, která šla na katalytické tlakové procesy v extrémně korozivních prostředích.

Projekt podle auditorů neprošel věcným hodnocením a nesplnil některá požadovaná kritéria. „Dále auditní orgán zjistil, že věcné hodnocení v kritériích skupin B až D nebylo provedeno ani v souladu s definicí výběrových kritérií, ani v souladu s dokumentací žádosti o podporu předloženou žadatelem,“ popsali v dokumentu. Projekt měl být podle resortu vyřazen z hodnocení.

Podle ministerstva udělal chybu hodnotitel, který žádost o dotaci a způsobilost projektu posuzoval. Vedení úřadu se kvůli tomu proto obrátilo na policii. „V této věci bylo podáno trestní oznámení,“ potvrdil webu iRozhlas.cz David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]