Agrofert nepochodil. Česká televize se mu za reportáže omlouvat nebude

Marek Wollner (FORUM 24)

Marek Wollner | FOTO: FORUM 24

Česká televize se nemusí omlouvat holdingu Agrofert za reportáže, které před více než dvěma lety odvysílala v pořadu Reportéři ČT. V pondělí to pravomocně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Televize tehdy informovala o odvolaném řediteli příbramského finančního úřadu, který ve funkci skončil poté, co doměřil milionovou daň jedné ze společností patřící do holdingu expremiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert následně tvrdil, že reportáže poškodily jeho dobrou pověst.

„Česká televize se Agrofertu omlouvat nebude. Vrchní soud dnes potvrdil, že za reportáže Dvojí metr, v nichž Reportéři informovali o případu ředitele Finančního úřadu v Příbrami odvolaného poté, co doměřil milionovou daň firmě z holdingu, omluva nenáleží. Odvysílány byly ve veřejném zájmu,“ oznámila v pondělí Česká televize s tím, že to v minulosti potvrdil také Etický panel i městský soud.

()

Agrofert je nyní povinen nahradit České televizi náklady řízení. Sama společnost expremiéra Andreje Babiše se zatím k rozsudku blíže nevyjádřila. „Rozhodnutí soudu je čerstvé, neznáme jeho důvody. Budeme se k němu moci vyjádřit, až budeme mít jeho písemné znění s podrobným odůvodněním,“ řekl krátce Radiožurnálu mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský.

Spor se týkal dvou reportáží Dvojí metr a Dvojí metr II, které veřejnoprávní televize odvysílala v pořadu Reportéři ČT 23. září a 7. října roku 2019. Ty se věnovaly někdejšímu řediteli Finančního úřadu v Příbrami Karlu Trefnému, který doměřil daň 1,5 milionu korun společnosti Primagra z holdingu Agrofert. Při nejbližší reorganizaci ale o místo přišel a byl přeřazen na místo úředníka do Prahy. Trefný to označil za šikanu a soud mu dal tehdy za pravdu. Následně se vrátil do příbramského úřadu, avšak jen jako řadový zaměstnanec.

Po odvysílání zástupci vedení holdingu Agrofert napsali otevřený dopis generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi. Místopředseda představenstva a výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz v něm obvinil reportéry z toho, že dělají politiku. Na jeho slova tehdy reagoval šéfredaktor reportážní publicistiky Marek Wollner, který všechna obvinění v otevřeném dopise odmítl. Tématu jsme se věnovali ZDE.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Podle právního zástupce České televize Jana Beneše byly reportáže korektní a nezaznělo v nich nic o tom, že Agrofert koordinuje chod finanční správy. Rozhodnutí soudu proto televize očekávala. Máme za to, že soud rozhodoval po právu a žaloba nebyla od počátku důvodná,“ řekl právník Radiožurnálu.

Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda v pondělí odkázal na rozhodnutí pražského městského soudu, který žalobu nepravomocně zamítl předloni. Soudkyně městského soudu Monika Vacková tehdy při jednání několikrát uvedla, že si veřejnost spojovala některé kroky státu se společností už dříve.

Jediným akcionářem Agrogertu byl v době odvolání šéfa finančního úřadu Trefného expremiér Andrej Babiš, který tehdy zastával funkci ministra financí. Akcionář společnosti si podle soudkyně musí rozmyslet, zda se stane ministrem financí. „Když byl jediný akcionář Agrofertu ministrem financí, nebyl tedy Agrofert a stát propojen? Nemůže si to novinář veřejnoprávní televize dovolit myslet a říct?“ prohlásila Vacková už při prvním jednání u městského soudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články