Agrofert odmítl vrátit dotace. To není normální, reaguje europoslanec Zdechovský

Premiér Andrej Babiš a ministr zemědělství Jiří Milek
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zemědělství Jiří Milek | FOTO: ČTK

Žádosti o vrácení dotací na obnovu a závlahu ovocných sadů, kterou vydalo ministerstvo zemědělství, vyhověly dvě ze sedmi oslovených firem. Institucemi, jež žádosti nevyhověly, jsou tři firmy spadající pod Agrofert a dvě, jež jsou součástí koncernu Úsovsko. Informoval o tom server iRozhlas.cz.

Dotace, které byly poskytnuty na obnovu a udržování ovocných sadů, prošetřuje již rok a půl Evropská komise. Důvodem je především fakt, že se peníze určené pro malé farmáře dostaly k několika velkým firmám, pro které nebyly určeny. Proto ministerstvo zemědělství vyzvalo  počátkem června sedm společností k vrácení neprávem nabytých peněz. Výzvu však dle webu iRozhlas uposlechly pouhé dvě. Dva podniky z koncernu Úsovsko, který patří bývalému ministru zemědělství Jiřímu Milkovi (nestraník, jenž byl ve vládě za ANO) a další tři, které spadají pod Agrofert, však žádost o vrácení peněz razantně zamítly. Na jejich jednání reagoval pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský. „Určitě není normální, že se firma rozhodne nevracet neprávem získané finance. Nemluvě o dalekosáhlých dopadech, které takové jednání může mít,“ uvedl.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Úspěch snah ministerstva je tedy pouze poloviční, ovšem i tak se povedlo získat zpět 12,7 milionu z požadovaných 24,5 milionů korun. Faktem zůstává, že zbylé podniky vrácení nabytého obnosu odmítají. Ministerstvo pak v současné době nemůže podniknout žádné kroky, kterými by je mohlo motivovat. Důvod k tomuto chování lze aspoň v případě Agrofertu dle informací článku z webu Seznam.cz hledat v závislosti na systému dotací, které se staly nemalým zdrojem příjmů holdingu.

Agrofert je na dotacích z velké části závislý. Ministři vlády Petra Fialy se ale problematickým proplácením začali zabývat, na což holding reagoval dopisem adresovaným předsedovi vlády. „Žádáme Vás opakovaně, abyste zajistil rovné podmínky pro podnikání na českém trhu a rovný přístup představitelů politické moci k jednotlivým účastníkům trhu včetně koncernu Agrofert,“ stálo v dopise. Objem Agrofertem získaných dotací se od roku 2010 zvedl z 550 milionů na dvě a půl miliardy. V posledních letech si dokonce na dotacích holding přišel na víc prostředků, než kolik zaplatil na daních.

Zdechovského nepřekvapuje, že Agrofert peníze nevrátil. „Jedná se jen o běžný přístup pana Andreje Babiše, když se na něj zjistí nějaká nekalost. Vždy je to pro něho jen kampaň či účelovka, která ho má nějak poškodit,“ okomentoval celou věc europoslanec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články