Agrofert ovládne trh s pečivem. Jeho Penam kupuje pekárny United Bakeries

Sídlo společnosti Agrofert v Praze (ČTK)

Sídlo společnosti Agrofert v Praze | FOTO: ČTK

Společnost Penam patřící do koncernu Agrofert koupila firmu UB Holding, jediného akcionáře velkého českého výrobce pečiva United Bakeries. Nákup ještě musí posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Agrofert, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), se o nákup firmy United Bakeries snažil už v roce 2010. Z transakce tehdy sešlo, protože trasakci odmítl schválit slovenský antimonopolní úřad. Agrofert požadoval vrácení zálohy 100 milionů korun, čehož se domohl soudně.

Pokud nákup schválí ÚOHS, půjde o sloučení prvního a druhého největšího výrobce pečiva v Česku. Odborníci uvádějí, že Penam v současnosti představuje asi 30 procent českého trhu, United Bakeries ovládá kolem 15 procent. Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, firma United Bakeries má v Česku 13 pekáren s více než 1000 zaměstnanci. Loni vykázala tržby 2,2 miliardy korun. Firma vyrábí pečivo značek Delta, Odkolek nebo Cerea.

Agrofert je jedničkou v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu, podniká také v lesnictví a vlastní významný mediální dům MAFRA. Zaměstnává přibližně 33 tisíc lidí, z toho 22 tisíc v Česku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]