Agrofert podruhé žaluje Evropskou komisi. Chce dotace pro Mlékárnu Hlinsko

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Holding Agrofert podal druhou žalobu na Evropskou komisi u Soudního dvora Evropské unie. Tentokrát jde o pozastavení dotací pro Mlékárnu Hlinsko. Peníze firma nedostala kvůli výsledkům auditu o střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše, Agrofert ale tvrdí, že dotace nečerpal neoprávněně. Zprávu přinesl server iRozhlas.cz.

První žalobní důvod vycházející z toho, že žalovaná přímo i nepřímo porušila základní práva žalobkyně, neboť žalobkyně neměla nikdy v průběhu vyšetřování vedoucího k přijetí napadeného opatření možnost využít svého práva být vyslechnuta,“ píše se na webu soudu, kde je žaloba zveřejněna.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Premiérův holding dále tvrdí, že „žalovaná nemá pravomoc provádět audit konkrétních grantů a rozhodovat o konkrétních žádostech o grant z evropských strukturálních a investičních fondů, neboť žalovaná je oprávněna pouze k posuzování celkového souladu řídících a kontrolních systému zavedených členskými státy, avšak nemá žádnou pravomoc provádět podrobný audit a rozhodovat o konkrétních žádostech o granty podaných jednotlivými společnostmi“.

Audit Evropské komise obsahoval výčet konkrétních problematických projektů, které porušily unijní nařízení. Stejně tak ale uvádí, že v České republice nefunguje kontrolní systém a úřady dostatečně nebrání konfliktu zájmů. Podle auditorů je velký problém v tom, že Česká republika a její zástupci si nařízení vykládají jinak než ostatní státy, což nahrává premiéru Andreji Babišovi a jeho společnostem.

Podle Agrofertu také „žalovaná nemá žádnou pravomoc vykládat a uplatňovat vnitrostátní právo členských států“. Hlavní problém střetu zájmů však podle auditorů vychází z porušování článku 61 Finančního nařízení EU, který schválily všechny členské státy Evropské unie včetně České republiky.

V únoru se na Soudní dvůr EU obrátila také společnost Primagra, a to ze stejných důvodů. Agrofert odmítl kroky komentovat s tím, že řízení nadále probíhá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]