Agrofert sčítá, kolik ho stojí zastavení dotací

Sídlo společnosti Agrofert v Praze (ČTK)

Sídlo společnosti Agrofert v Praze | FOTO: ČTK

Kolos Agrofert, uložený Andrejem Babišem do svěřenských fondů, nedostává od začátku srpna dotace na žádné nové projekty z unijního Programu rozvoje venkova. Ostatním zemědělcům se podpora standardně vyplácí. Potvrdila to mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková, současně s mluvčím ministerstva zemědělství Vojtěchem Bílým. Fond se chystá na prověrku auditorů vyslaných Evropskou unií. Kontrolovat budou projekty programu od roku 2012 a také výdaje od loňského roku.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka k tomu řekl, že koncern zatím nemá dopady výpadku vyčíslené. Poukázal na to, že mají pod sebou na 200 firem a musí zjistit, kterých se rozhodnutí týká. Agrofert prý dosud nemá žádný oficiální podnět, na který by měl reagovat. „Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil,“ prohlásil Hanzelka. Konsolidovaný zisk Agrofertu loni meziročně klesl o 38 procent.

Evropský parlament dnes odhlasoval usnesení vyzývající k zastavení dotací Agrofertu do doby, než český premiér a šéf hnutí ANO nevyvrátí podezření ze střetu zájmů. Zatímco Babiš stále opakuje, že na Agrofert už nemá žádný vliv, právníci Evropské komise dospěli k závěru, že český premiér z aktivit Agrofertu stále těží.

Podle zprávy, která koncem listopadu unikla do médií, hrozí, že Česko bude muset vrátit přinejmenším část z dotací letos proplacených Agrofertu. Odhaduje se, že by mohlo jít o více než 2 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]