Agrofert se brání. Dotace prý čerpal podle pravidel, soudní spor vítá

Sídlo společnosti Agrofert  na pražském Chodově (ČTK)

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově | FOTO: ČTK

Žádosti o dotace za pět milionů korun, kvůli jejichž nevrácení čelí Agrofert žalobě Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), podávaly příslušné firmy ještě v době, kdy nebyly součástí Agrofertu. Měly tak statut malého a středního podniku, uvedla dnes společnost na svém webu. Podle protikorupčního analytika Pirátů Janusze Konieczného, jehož tým se dotacemi pro Agrofert zabývá, však společnosti byly součástí Agrofertu již v době podpisu smlouvy o přidělení dotací. Agrofert žalobu uvítal jako možnost prokázat, že postupoval v souladu se zákonem. Věří tomu, že soudní rozhodnutí pomůže sjednotit přístup PGRLF k poskytování dotací.

Server iRozhlas.cz ve středu napsal, že podle PGRLF čtyři firmy Agrofertu, jehož tržby činily předloni zhruba 161 miliard korun, čerpaly neoprávněně dotace určené pro menší a střední podniky. Firmy Agrofertu dotace na pojištění hospodářských plodin a zvířat za pět milionů korun vrátit odmítly, takže PGRLF sáhl k žalobě. „Bylo přikročeno k soudnímu řešení,“ řekla iRozhlas.cz mluvčí fondu Barbora Šenfeldová.

(Týdeník FORUM)

Skutečným vlastníkem Agrofertu je podle státní Evidence skutečných majitelů poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), ačkoli kvůli zákonu o střetu zájmů vložil v roce 2017 své akcie do svěřenských fondů. Sporné dotace od PGRLF získaly firmy ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov z Agrofertu v letech 2010 až 2013, ještě před Babišovým vstupem do vlády.

Společnosti podávaly žádosti o dotace v době, kdy nebyly součástí koncernu, uvedl dnes Agrofert. „Neztratily statut malého a středního podniku podle pravidel EU a příslušných nařízení. S tímto právním výkladem se v minulosti ztotožňoval i PGRLF. V roce 2021 však PGRLF tento výklad náhle změnil a požaduje po nás vrácení dotací,“ uvedla firma. Věří, že žaloba přispěje ke sjednocení přístupu fondu při poskytování dotací.

Agrofert bere žalobu také jako příležitost prokázat, že postup byl v souladu se zákonem. „Ostatně žádosti byly ze strany PGRLF řádně přiznány, a tedy schváleny jeho kontrolními mechanismy,“ stojí v prohlášení. Firma podle něj při svých administrativních pochybeních v minulosti dotace řádně vracela. „Pokud soud rozhodne v náš neprospěch, jsme připraveni jeho rozhodnutí respektovat. Věříme však tomu, že soud naše závěry potvrdí,“ doplnila společnost.

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Konieczny dnes ČTK sdělil, že Agrofert o společnostech neříká pravdu. „Tyto společnosti byly součásti koncernu Agrofert v době, kdy byla podepsaná smlouva o přidělení dotací,“ uvedl. Evropská komise loni v lednu potvrdila zjištění pirátských analytiků, když konstatovala, že české orgány v minulosti poskytly podporu podnikům chybně zařazeným mezi malé a střední podniky, dodal. Z toho pak nyní vychází i PGRLF.

Kvůli sporu o vrácení dotací Agrofert nemůže čerpat další podporu od fondu. Podle dotačních podmínek totiž nesmí mít žadatel o podporu nedoplatky vůči státu či dalším institucím, včetně PGRLF. Fond je akciovou společností, jejímž jediným vlastníkem je ministerstvo zemědělství.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články