Agrofert usiluje o získání dotací přes české soudy. Nejvyšší správní soud jeho snaze brání

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Několik firem, spadajících pod holding Agrofert premiéra Andreje Babiše, žalovalo české úřady za to, že kvůli neukončenému auditu Evropské komise jim nechtějí vyplatit přislíbené dotace. Holding Agrofert tvrdí, že k zadržení plateb není důvod. Podle serveru Seznam Zprávy Nejvyšší správní soud potvrdil, že se firmy z holdingu mají kvůli zablokovaným dotacím obracet na nadřízené úřady.

Koncern Agrofert usiluje o změnu rozhodnutí o tom, že kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše nemůže čerpat peníze z některých fondů Evropské unie. Nejvyšší státní soud však Agrofertu situaci zkomplikoval, když ve vyneseném rozsudku uvedl, že by se firmy měly obracet na nadřízenou instituci, aby spor vyřešila úřední cestou, nikoliv na soudy.

Soud rozhodoval konkrétně o stížnosti společnosti SPV Pelhřimov, která spadá pod holding Agrofert. Společnost měla od Státního zemědělského intervenčního fondu schválené peníze na modernizaci technologií chovu prasat. Fond, který má na starost právě rozdělování agrární dotace, nakonec odmítl částku proplatit.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Společnost SPV Pelhřimov na vzniklou situaci reagovala podáním žaloby na ochranu proti nečinnosti fondu. Žalobu ale Městský soud v Praze zamítl jako nepřípustnou. Následně Nejvyšší správní soud potvrdil, že odmítnutí bylo správné.

„Vzhledem k tomu, že audit nebyl ukončen, nelze potvrdit způsobilost stěžovatelky získat dotaci. Žalovaný je povinen předcházet nesrovnalostem a podvodům, odhalovat je a napravovat. Evropská komise projekty žadatelů z holdingu AGROFERT neproplácí a případný výdaj by byl plně financován ze státního rozpočtu,“ píše soud v rozsudku.

SPV Pelhřimov a státní fond uzavřely o poskytnutí dotace veřejnoprávní smlouvu. Z toho důvodu se podle rozsudku neměla firma kvůli zastaveným penězům hned soudit, ale obrátit se nejprve na ministerstvo zemědělství. V případě uzavření zmíněné smlouvy má nespokojená strana smlouvy vyvolat sporné řízení. O takovém řízení rozhoduje nadřízený úřad, tedy v tomto případě ministerstvo zemědělství. Pokud by správní řízení dopadlo v neprospěch firmy, bylo by na místě, aby firma podala žalobu.

Nejde o první spor o neproplacení evropské dotace

Letos v dubnu odmítl Pražský městský soud žalobu kvůli dotaci firmy Agro Rozsochy. Se záměrem získat dotace se s žalobou na komisi přidala i Mlékárna Hlinsko, která též spadá pod holding Agrofert.

Loni v říjnu došlo k rozhodnutí ve sporu mezi firmou Primagra a ministerstvem průmyslu. Spor se též týkal dotací a soud společnosti vyhověl. Z odůvodnění ale vyplynulo, že by ministerstvo mělo vyplácení zamítnout, a to s ohledem na audit Evropské komise o střetu zájmů premiéra Babiše.

Komise do vyřešení sporu odepřela Agrofertu čerpání investičních dotací z unijních fondů, zároveň ale umožnila Babišovi dál ovládat Agrofert.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]