Agrofert přechází do ofenzivy. Místopředseda představenstva Petr Cingr veškeré závěry evropského auditu odmítá a naznačuje, že se bude holding případně soudit. Cingr ovšem také proslul jako lobbista, který prosadil dvojnásobně vyšší podíl evropských dotací pro velké průmyslové firmy.
[ctete postid=“254850″ title=“Premiér fabuluje o vrácení dotací. Budou strženy okamžitě po finálním auditu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-EU-audit-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš zdůrazňuje, že Česká republika nebude kvůli auditu Evropské komise “ permalink=“https://forum24.cz/premier-fabuluje-o-vraceni-dotaci-budou-strzeny-okamzite-po-finalnim-auditu/“]254850[/ctete]
Člen nejužšího vedení Agrofertu Petr Cingr poskytl rozhovor deníku Mladá fronta DNES (21. 6. 2019), který je součástí mediální divize holdingu. Tady se znovu názorně ukazuje, k čemu byla akvizice do médií Babišovi dobrá. Jeden z jeho klíčových manažerů dostal lukrativní a jednostranný prostor k výhradám vůči zjištěním auditorů. Celý novinářský útvar má charakter reklamního sdělení, za které se obvykle vyplácejí velké peníze. Agrofert může ve svých médiích za podobné PR ušetřit.
Nic jsme neporušili
Subjekty podrobené nezávislému auditu Evropské komise mají právo na vyslovení námitek, které budou vyhodnoceny před závěrečnou zprávou. Premiér Andrej Babiš ovšem ničemu nepomůže, když audit označí za mezinárodní komplot a útok na Českou republiku. Evidentně přestřelil, když náhle ustoupil od původního záměru probrat případ „neschopných auditorů“ osobně s předsedou Evropské komise Junckerem. Ono to ani není možné.
Další obrannou linii vytvářejí ministři ANO, jejichž rezorty připravují odpověď na auditní zprávu. Zadání je dopředu dané a mnohokrát veřejně zopakované. Nic jsme neprovedli, jsou to nesmysly, pochybili evropští auditoři. Taškařice, kdy stanovisko vlády garantují blízcí spolupracovníci a podřízení šetřeného premiéra, je pro ně jen banální podružností.
V podobném duchu nyní nastupuje holding Agrofert, dočasně vložený do svěřenského fondu, který hodlá ve svém zájmu využívat všechny dostupné páky. Příznačný je už titulek rozhovoru s Cingrem pro Mladou frontu DNES „Nic jsme neporušili, klidně ať rozhodne soud“. Následuje výčet reakcí na jednotlivé předem připravené otázky, přičemž některé souvislosti byly záměrně vynechány.
Podle předběžných závěrů České republice hrozí, že jí bude strženo 450 milionů korun z evropských programů za neoprávněné vyplácení dotací Agrofertu. Premiér Babiš je stále v podezření ze střetu zájmů podle evropských i českých zákonů. Konečná verze auditu se může částečně lišit, podle dosavadních zkušeností však nikoli zásadně.
Babiš nic neovládá
Hned v úvodu textu je jasno, vytváří vlastní dějovou linii. Podle Babiše není důvod k tomu dotace vracet. Holding Agrofert se hájí tím, že úředníci interpretovali situaci špatně, a vše je připraven doložit.
„Jsme přesvědčeni, že není. Zákony hovoří jasně a my se jimi řídíme,“ odpověděl Cingr na návodný dotaz, zda je český premiér kvůli Agrofertu ve střetu zájmů.
Nedotaženy však zůstaly peripetie, že mezitím loni vstoupila v platnost přísnější pravidla pro střet zájmů členů vlády na evropské úrovni. Byla vyvolaná právě bezprecedentním postavením premiéra Andreje Babiše, který rozhoduje o evropských dotacích i pro vlastní firmy, které jsou jejich největším příjemcem.
Taktéž nepadlo jediné slovo o slovenském registru partnerů veřejného sektoru, který zahrnuje všechny velké firmy obchodující se státem. Tento registr uvádí skutečné vlastníky firem a uživatele konečných výhod (beneficienty). Tak jsou označovány osoby ovládající či kontrolující firmy, z jejichž činnosti mají prospěch. A do tohoto registru vložila právní kancelář zastupující Agrofert jako jednoho z beneficientů Andreje Babiše.
Informace ze slovenského registru se staly jedním z důkazů pro zjištění evropských auditorů, že český premiér nadále porušuje střet zájmů.
Stranou byla ponechána i „náhodná“ současná aktivita Babišova dávného souputníka z normalizačního podniku zahraničního obchodu Petrimex a poslance Ficovy strany Smer-SD Maroše Kondróta, který chce novelou zákona ve slovenském parlamentu tento registr znefunkčnit natolik, aby byl konečný majitel vložené firmy bez sankcí fakticky nedohledatelný.
Agrofert nemůže být diskriminován
Cingr se opřel do auditu i ze širšího hlediska. „To celé vnímáme jako politický nástroj, který se nabízí Babišovým politickým konkurentům. My jsme zodpovědní za Agrofert a celou věcí se cítíme poškozeni. Víme a tvrdíme, že s námi nemá premiér nic společného, protože na nás nemá žádný vliv. Proto podnikneme všechny kroky, abychom hájili naše legitimní práva,“ prohlašuje.
„Andrej Babiš dnes Agrofert neřídí, řídí ho představenstvo devíti lidí. Jen zcela zásadní rozhodnutí, jako je třeba nákup či prodej firem, rozhoduje valná hromada. Což jsou pánové Zbyněk Průša a Alexej Bílek, kteří stojí v čele svěřenských fondů,“ tvrdí Cingr, přičemž opomněl spoluúčast Babišovy manželky Moniky. Představa, že se Babiš zcela odstřihl od svého majetku a netuší, co se v něm děje, je jen báchorka pro nedovtipné.
Následuje výčet Cingrových výhrad k závěrům jednotlivých zkoumaných projektů. Zdůraznil, že holding bude o dotace žádat nadále, jinak by prý „byl diskriminován jen proto, že Agrofert kdysi vlastnil premiér“.
Lobbista za zájmy Agrofertu
Nejparadoxnější je na této zpovědi Mladé frontě DNES skutečnost, že samotný Petr Cingr se před několika lety dostal do vážného střetu zájmů a jeho aktivity byly prověřovány i na evropské úrovni. Tehdy úspěšně lobboval ve státní správě za dvojnásobně vyšší podíl evropských dotací pro velké průmyslové firmy, mezi nimiž dominuje Agrofert.
[ctete postid=“255410″ title=“Ficův poslanec torpéduje slovenský registr firem. Pomohl by tím i Babišovi“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-Fico-Kondrót-385×230.jpeg“ excerpt=“Poslanec Ficovy strany Smer-SD Maroš Kondrót chce znefunkčnit slovenský registr “ permalink=“https://forum24.cz/ficuv-poslanec-torpeduje-slovensky-registr-firem-pomohl-by-tim-i-babisovi/“]255410[/ctete]
Petr Cingr se v roce 2015 zúčastnil jednání ve sněmovních prostorách hnutí ANO, kde se připravovaly limity pro čerpání dotací v programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Na starosti je měl další účastník schůzky, tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný.
Výsledkem byla dohoda, kterou následně Cingr shrnul v dopise Novotnému. Požadoval v něm zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent místo dvaceti, které požaduje Brusel. Toto omezení pro firmy s více než 250 zaměstnanci zavedla Evropská komise proto, že v těchto případech lze stěží doložit, zda dotace přispěly k rozvoji výroby a novým pracovním uplatněním, nebo jestli jen vylepšily hospodářský výsledek firmy.
Nic nezaplatíme
Agrofert a jeho političtí představitelé Babiš a Faltýnek tehdy argumentovali tím, že Cingr podepsal dopis nikoli jako místopředseda představenstva Agrofertu, ale jako dvojjediný prezident Svazu chemického průmyslu. Tím tuto věc, zavánějící jednoznačným střetem zájmů, považovali za vyřízenou. Díky této aktivitě dostala mimo jiné sporných 100 milionů korun pekárna Penamu na toustovou linku, kterou dnes kvůli pozastaveným evropským investičním dotacím Agrofertu proplatil stát.
Dnes tentýž Petr Cingr v Mladé frontě DNES prohlašuje, že „v případě, že za námi někdo přijde a bude vyžadovat vrácení dotace, tak se budeme bránit všemi možnými prostředky. To znamená i soudně“. Dal tím jasně najevo, že Agrofert nehodlá v případě auditem potvrzených pochybení nic platit a dotace zaplatí daňový poplatník.
Zbytnělejší aroganci moci, kterou předvádí Babišovo impérium na všech úrovních, si nelze představit.