Havlíček i Agrofert zlehčují problém s dotacemi. Budou vracet mnohem více, říká Zdechovský

Karel Havlíček (ANO)  (ČTK)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Ministerstvo průmyslu odhalilo několik pochybení v projektech společností z holdingu Andreje Babiše (ANO). Kontrolu resort provedl na pokyn Evropské komise. Agrofert tak musí z dotací vrátit miliony korun. Exministr průmyslu a současný místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) prohlásil, že kontroly čerpání peněz několika úřady jsou správné. Problém s dotacemi Agrofertu ale nazval jen jako formální nedostatky, podobně to vidí také samotný holding. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) to však dokazuje, že si Andrej Babiš přišel do politiky nahrabat. 

Dceřiné společnosti Agrofertu musí z dotací vrátit přes 4,6 milionu korun. Vratku vystavilo ministerstvo průmyslu po kontrole 11 projektů, kterou provedlo na pokyn Evropské komise, informoval v pondělí web iRozhlas.cz. Kontrolu dotací z minulých let požadovaly po Česku špičky Evropské komise. V rámci auditu ke střetu zájmů šéfa hnutí ANO totiž nezkontrolovaly všechny projekty koncernu Agrofert. Dokončit to tak museli čeští úředníci.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Projekty byly v celkové výši ve stovkách milionů, kráceny jsou o jednotky milionů. To znamená, že šlo o formální nedostatky nebo i pochybení spolupracujících subjektů, což zahrnuje i ty doměřené částky. Je to běžný postup. Nastává to i u jiných firem, hodnotitelů je velké množství, dotací se proplácí tisíce ročně. Proto je dobré, že se to kontroluje několika úřady,“ okomentoval pro deník FORUM 24 kontrolu ministerstva průmyslu Karel Havlíček, který byl šéfem resortu ve vládě Andreje Babiše. „Pokud jsem správně zaznamenal, jedná se o projekty staršího data z doby, kdy jsem na ministerstvu průmyslu nebyl,“ doplnil Havlíček.

Mezi prověřovanými dotacemi byly projekty Výzkumného ústavu organických syntéz, který působí v odvětví průmyslové chemie, zemědělských podniků Primagra a Farmtec, plastikářské firmy Fatra a dále Kosteleckých uzenin a Penamu. Chyby našli kontroloři u šesti dotací z jedenácti. Podle ministerstva, které již podalo trestní oznámení, žádosti nesprávně posoudil hodnotitel.

Úředníci navíc během kontroly Výzkumného ústavu organických syntéz zjistili, že jeden z projektů neměl dotaci vůbec dostat. Podle ministerstva udělal chybu hodnotitel, který žádost o dotaci a způsobilost projektu posuzoval. Vedení úřadu se kvůli tomu proto obrátilo na policii. „V této věci bylo podáno trestní oznámení,“ potvrdil webu iRozhlas.cz David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Agrofert se ohradil proti tomu, že by se jednalo o závažná pochybení. „Marginálnost pochybení, která nám vytknul auditní orgán, dokazuje i to, že u pětice výzkumných projektů byla společnosti koncernu Agrofert vyměřena vratka na nejnižších možných úrovních, např. 0,01 % či 0,14 % z výše poskytnuté dotace. Výše zmíněné vratky jsme uznali a jsou již zaplacené,“ odpověděl na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský.

Babiš si přišel do politiky nahrabat

„Ukazuje se to, co říkáme dlouhodobě. Andrej Babiš vlastně spojil svou politickou kariéru s tím, že začal neoprávněně pobírat dotace. On si prostě přišel do politiky regulérně nahrabat,“ reagoval pro deník FORUM 24 na výsledky kontroly europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

()

„Dokud byl Andrej Babiš u moci, tak v České republice nebyla žádná síla, která by tohle zneužití jeho pravomocí zastavila, a to se nyní bohužel nejlépe ukazuje na všech těch auditech. Prostřednictvím svých spřátelených ministrů a ministerstev pobíral neoprávněně peníze, které jeho holdingu rozhodně nepatřily,“ pokračoval Zdechovský.

Zároveň nevyloučil možnost, že původní hodnotitel dotací měl na Agrofert nebo přímo na Andreje Babiše určitou vazbu. „Je velmi pravděpodobné, že hodnotitelé opravdu posudky psali takzvaně na míru. A je velmi pravděpodobné, že i v komisích, které dělaly výsledné přidělení dotací, měl Andrej Babiš své lidi,“ prohlásil europoslanec.

Podle Zdechovského se nejedná o poslední kauzu, která vyjde ohledně dotací pro Babišův koncern na povrch, a Agrofert bude muset vracet ještě další částky. „Myslím si, že mu nebude vyplacena žádná dotace. Evropská komise je poměrně dost citlivá na střet zájmů Andreje Babiše a bude muset všechny peníze vracet,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]