Agrofert získal na dotacích za roky 2017-2021 přes pět miliard. Nekula chce peníze vrátit

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Mezi lety 2017 a 2021 získal holding Agrofert na dotacích v Česku přes pět miliard korun. Vyplývá to z nově publikovaných dat dotačního Státního zemědělského intervenčního fondu.

Podle serveru Seznam Zprávy Babišův Agrofert inkasoval loni už potřetí v historii více než miliardu korun ze zemědělských dotací. Nově publikovaná data dotačního Státního zemědělského intervenčního fondu pak ukazují, že v letech 2017-2021 inkasoval holding Agrofert bývalého předsedy vlády celkem 5,164 miliardy korun.

(Týdeník FORUM)

Ve stejné době podle auditu Evropské komise tuto společnost Andrej Babiš (hnutí ANO) ovládal. Tento střet zájmů je podle nynějšího ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) důvodem, aby Agrofert dotace vrátil. Ministr se ale spokojí s nižší částkou – kolem 4,5 miliardy korun. V České republice totiž zákon o střetu zájmů nabyl účinnosti až v září roku 2017.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý Seznam Zprávám potvrdil, že částka, kterou by měl Agrofert vracet, skutečně znamená, že se budou „vymáhat veškeré dotace“. Nejde tedy pouze o peníze, kterými Brusel v rámci Programu rozvoje venkova podpořil velké investiční projekty Kosteleckých uzenin, Olmy, Vodňanské drůbeže a dalších firem z Babišova impéria.

Analýza zemědělských dotací ukazuje, že obě Babišovy vlády i kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), kde byl Babiš vicepremiérem, prokazovaly Agrofertu a dalším velkým zemědělcům vstřícnost.

Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula se teď pokusí získat peníze zpátky. O úspěchu své mise však není stoprocentně přesvědčen. „S možností vymáhání veškerých dotací pracuje pouze jedna z variant,“ upozorňuje mluvčí Bílý.

Nekulův plán na vymáhání dotací musí schválit Fialova vláda. V programovém prohlášení se sice přihlásil k návrhu Evropské unie, aby jedna firma či koncern mohly ročně pobírat podporu nejvýš čtyři miliony korun, v lednu však resort zemědělství zveřejnil Strategický plán pro rozdělování dotací v letech 2023–2027, kde se o stropu nemluví.

Ještě letos navíc budou platit stejná dotační pravidla jako za poslední Babišovy vlády. A velcí zemědělci včetně Agrofertu se nemusejí příliš obávat ani toho, že Strategický plán sníží jejich dotační příjmy napřesrok.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články