Agrofertizace ČNB. Koaliční politici kritizují jmenování Michla guvernérem

Jiří Rusnok, Aleš Michl (ČTK/Deml Ondřej)

Jiří Rusnok, Aleš Michl | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Úder vládě, nahrávka Babišovi, agrofertizace ČNB nebo nejhorší krok prezidenta za poslední rok. Tak komentuji někteří politici z řad vládní koalice nového guvernéra České národní banky. Do této funkce jmenoval ve středu dopoledne Miloš Zeman současného člena bankovní rady Aleše Michla. V čele ČNB tak nahradí Jiřího Rusnoka, kterému vyprší mandát na konci června.

Premiér Petr Fiala věří, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v Česku začala postupně klesat. V zájmu občanů by si podle svých slov přál, aby Michlovo jmenování neznamenalo změnu cíle ČNB v podobě cenové stability. „Věřím, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v ČR začala postupně klesat,“ reagoval po jmenování nového guvernéra předseda vlády.

Aleš Michl (Česká národní banka / se svolením autora)

„Pan Michl jako bývalý poradce Andreje Babiše nesmí mít za úkol zlevňování půjček Agrofertu, ale blaho země,“ napsala na svůj twitter šéfka poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Zároveň připomněla, že jedním z hlavních úkolů národní banky je podle ústavy dosažení a udržení cenové stability a vytváření nízkoinflačního prostředí. Zmínila také nezávislost centrální banky na politické moci. Naráží tak na Michlovu kritiku zvyšování úrokových sazeb a jeho vazby na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. 

Má-li být ČNB respektovaná a podle ústavy nezávislá instituce, nemůže v jejím čele stát ANOsluha! Tandem Zeman-Babiš bohužel zase zaúřadoval,“ komentoval také europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Europoslanec a místopředseda občanských demokratů Alexandr Vondra označil Michlovo jmenování za nejhorší krok prezidenta Zemana minimálně za poslední rok. „Úder vládě, nahrávka Babišovi a hlavně jmenování někoho, kdo uvažuje jen transakčně, často v rozporu s dlouholetou tradicí a také ústavní povinností ČNB držet stabilitu měny,“ napsal na twitteru.

Deagrofertizaci státní správy se zatím moc nedaří. Agrofertizace ČNB naopak své výsledky má…“ glosoval také Miroslav Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]