Agrofertu za minulé vlády prudce vzrostly daňové úlevy na 2 miliardy korun

Budova holdingu Agrofert  (Česká televize)

Budova holdingu Agrofert | FOTO: Česká televize

Babišova vláda před volbami uplácí desítkami miliard korun široké vrstvy voličů. Účet platí zejména podnikatelský sektor, tahoun české ekonomiky. Premiér však myslí i na sebe. Agrofertu v minulé vládě prudce vzrostly nejen dotace, ale i daňové úlevy na dvě miliardy korun.

Premiér Andrej Babiš a ministr zemědělství Miroslav Toman na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. (ČTK)

O tom, že blíží důležité komunální a senátní volby, které naznačí trendy voličské přízně po ustavení populistické vlády podporované komunisty, svědčí její rozhazovačná nálada. Koalice ANO a ČSSD penězi daňových poplatníků nešetří, a jelikož nevyužila příznivého ekonomického cyklu k potřebným reformám veřejných financí, vystavuje Českou republiku riziku propadu do dluhové pasti.

Po nás potopa

Sedmdesátiprocentní slevy na jízdném pro studenty a seniory, osmiprocentní zvýšení mezd pro státní zaměstnance dalece předbíhající růst produktivity práce a skokové zvýšení důchodů jsou v celkovém součtu jízdenkou k hlubokým deficitům. Po nás potopa, uvažuje Babišova vláda. Stačí jen, aby citelněji zpomalil ekonomický růst, což může přijít v řádu několika málo let.

Zároveň se ukazuje, že předseda hnutí ANO nezapomíná ani na sebe a svoje podnikatelské impérium. Do poloviny loňského roku vydělal 180 milionů korun jen na nezdaněných úrocích za korunové dluhopisy Agrofertu a letos za první pololetí přidal dalších 90 milionů. Mnohým však připadá licoměrné, že na druhé straně šlape na paty malým podnikatelům a přes byrokratické nástroje EET a kontrolní hlášení DPH z nich ždíme každou korunu.

Velkolepě z politického angažmá svého majitele vytěžil i Agrofert. Jen loni získal rekordní dotace v celkové výši 2,1 miliardy korun, zatímco na dani z příjmu zaplatil jen 739 milionů. Z toho dosáhl na 1,35 miliardy korun provozních dotací a 607 milionů investičních. Druhý typ dotací tvoří přímé částky na investice a pobídky v podobě slev na dani. Firmám se poskytují tehdy, pokud na území České republiky umístí nebo rozšíří svoji výrobu. Tuto možnost využila řada hlavně potravinářských a chemických firem z holdingu.

Celkový objem dotací pro Agrofert se za dobu Babišova působení ve vládě zdvojnásobil, stejně jako jeho osobní majetek.

Čtyřicetinásobný růst

Andrej Babiš, který nad svým impériem po dočasném vložení do svěřenského fondu neztratil kontrolu, má daňové úlevy v mimořádné oblibě. Odedávna tvoří jednu ze základních rozvah jeho byznysplánu.

Jak zjistil server Podnikatel.cz, od Babišova vstupu do Sobotkovy vlády v roce 2014 do konce loňského roku získal Agrofert možnost čerpat investiční pobídky, tedy dominantně slevy na dani, v celkové výši 2,08 miliardy korun. To se odehrálo převážně v době, kdy byl ministrem financí, takže se octl v přímém konfliktu zájmů.

V letech 2010 až 2013, tedy v období Nečasovy vlády, Agrofert obdržel jen jednu investiční pobídku v hodnotě 54 milionů korun. Poté využil situace, kdy následující Sobotkova vláda tyto pobídky zdvojnásobila. Za dobu jejího působení tak celkový objem schválených daňových slev pro Agrofert prudce vzrostl téměř čtyřicetkrát.

Tuto formu úlev holding využíval v hojné míře i před rokem 2010. Jak vyplývá z údajů agentury CzechInvest, od roku 2000 do roku 2009 mohl dosáhnout na čerpání daňových slev ve výši přesahující 1,8 miliardy korun. Co z toho vyplývá?

Jak vidno, za předchozí pravicové vlády přišel pro Babišův „dotační“ a „pobídkový“ byznys nevítaný půst, který se jistě odrazil i v jeho kritice „prohnilého Palerma“. Ovšem vynahradil si to už krátce po vstupu do vlády, kdy byly dotační penězovody a investiční pobídky velice rychle obnoveny a ještě zesíleny.

Zisk klesá, dotace a úlevy stoupají

Historicky největší státní podpora, jakou kdy v rámci investičních pobídek na našem území jednorázově získala firma z koncernu Agrofert, je 612 milionů korun pro lovosickou továrnu Preol, vyrábějící biopaliva na bázi řepky olejné. Co to znamená v praxi?

Sídlo společnosti Agrofert v Praze (ČTK)

Například v roce 2015 dosáhl Preol tržby 6,4 miliardy korun a vykázal nezdaněný zisk 258 milionů korun. Z toho mu vznikla daňová povinnost ve výši 53,4 miliónu korun. Díky daňové úlevě však zaplatil jen 363 tisíc a jeho představenstvo současně vyplatilo dividendy ve výši 200 milionů. Celková podpora Preolu na daňových úlevách dosáhne do roku 2019 zhruba 40 procent nákladů na jeho výstavbu.

Pomocí takových zvýhodnění může Agrofert v nejbližších letech snížit svou daňovou povinnost téměř o tři a půl miliardy korun. To se jistě hodí zvláště v době, kdy mu klesá zisk. Jen loni propadl o více než třetinu a v takovém případě přijdou miliardové dotace a daňové úlevy vhod.

Jak by řekl klasik, který dnes se svojí ženou zásobuje bulvární média a znovu kandiduje v senátních volbách: Kdo z vás to má?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]