Akademici brání odkaz 17. listopadu: Odmítáme rasismus, nenávist a malost

Eric Drooker

Představitelé Univerzity Karlovy v čele s jejím rektorem Tomášem Zimou vydali prohlášení, v němž odmítají projevy nenávisti a xenofobie, které se chystají v rámci demonstrace na pražském Albertově 17. listopadu. Na místě má být i prezident Miloš Zeman. Vyjádření jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka si přečtěte na konci zprávy.

Zástupci nejstarší české univerzity připomínají, jak důležité datum 17. listopad v českých dějinách je, ať už se jedná o rok 1939, nebo o rok 1989. „Důvod, proč si výročí 17. listopadu každoročně připomínáme, je zjevný: v obou případech studenti vyjádřili kritický postoj k celospolečenskému dění a mnozí za to nesli těžké osobní následky,“ píše se v prohlášení.

Celý text naleznete ZDE.

Autoři připomínají, že obě ideologie, nacistická i komunistická, viděly jako nejproblematičtější působení inteligence, která pro ně byla nebezpečná. „Stará moudrost říká, že kdo o demokracii a o stav věcí veřejných každodenně nepečuje, přijde o ně. V dnešním překotně se měnícím světě to platí více než kdy jindy. Právě proto se my, členové akademické obce Univerzity Karlovy, hlásíme ke svobodě a demokracii stejně jako k principům, jež jsou s nimi neoddělitelně spojeny, tedy k lidskosti, toleranci, vstřícnosti a rovnosti před zákonem,“ stojí v textu.

Akademici deklarují svůj odpor proti nenávisti, malosti a rasismu. Právě to podle nich reprezentuje demonstrace svolaná Blokem proti islámu, která se má na Albertově 17. listopadu odehrávat. „Představa, že by výročí 17. listopadu a symbolická místa spojená se studentským hnutím mohla být zneužita lidmi, jimž jsou netolerance, nenávist a nesnášenlivost naopak vlastní, stejně jako lidmi, kteří mají pro vzdělání, lidskou slušnost a kultivovanost pouze slova pohrdání, nás naplňuje hlubokým smutkem. Od všech takových projevů se proto co nejrozhodněji distancujeme, ať už by je vyjadřoval kdokoli. Odkaz 17. listopadu 1939 a 1989, spojený se svobodou a demokracií, budeme za všech okolností hájit,“ je uvedeno na webu Univerzity Karlovy.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček zaslal Svobodnému fóru k prohlášení akademiků následující vyjádření: „Dobrý den: „Dárek“ k výročí 17. listopadu 1989 od tzv. elit? Obnova totalitního myšlení. Kritické názory jsou nálepkovány, zostouzeny a pranýřovány. J.O.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články