Akce Gabriela: URNA se samopaly zasahovala dnes na Čapím hnízdě!

velkasranda.tv

Ministr financí Andrej Babiš čelí podezření, že se dopustil dotačního podvodu při čerpání dotace na stavbu areálu Farmy Čapí hnízdo. Orgány činné v trestním řízení i tentokrát jednaly mimořádně razantně.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl okolo šesté hodiny ráno rozsáhlou razii v sídlech všech společností skupiny Agrofert a zadržel blíže neurčený počet manažerů a jejich rodinných příslušníků. Akce s krycím názvem Gabriela (nazvané podle křestního jména bývalé operní pěvkyně Beňačkové-Čápové) se účastnilo několik stovek maskovaných policistů ozbrojených samopaly. Prohlídku provedl rovněž v Čapím hnízdě, ale i v hnízdě dalších ptáků na celém Benešovsku. Při prohlídkách bylo zabaveno několik pytlů různých materiálů. Po zásahu proběhla tisková konference ÚOOZ, na které její mluvčí se sebevědomým úsměvem prohlásil, že probíhá „rozsáhlá realizace“ a že další informace v současné době nemůže zveřejnit. Na následné společné tiskové konferenci ÚOOZ a státního zastupitelství dozorující státní zástupce odhalil, že zásah probíhal i v několika pobočkách bank, a zkoprnělé veřejnosti odtajnil šokantní informaci, že v těchto pobočkách bank byly nalezeny finanční prostředky v určité hodnotě.

Všichni zadržení byli v poutech za dohledu televizních kamer několikrát vezeni z Chodova do Olbramovic a zpět. Zadržení byli obviněni z trestných činů dotačního podvodu, poškození finančních zájmů Evropské unie a někteří rovněž z poškození geodetického bodu. Státní zástupce na ně následně navrhl uvalení vazby, a to z důvodu nebezpečí ovlivňování svědků, pokračování v trestné činnosti, útěku a záměny transsubstanciace a konsubstanciace.

Vyhraněný postoj zaujali i známí protikorupční aktivisté. Ostrý šturm zahájil známý protikorupční aktivista Jan Kraus ve svém pořadu „Uvolněte se, prosím“, kam si pozval právě Andreje Babiše a podrobil ho nemilosrdnému výslechu a jeho vytáčkám se s ironií sobě vlastní několikrát vysmál. Čerpání sporné dotace dokonce několikrát označil za „prasárnu“ a „svinstvo“. Ředitel Transparency International David Ondráčka pojmenoval kauzu dotací pro Čapí hnízdo jako alarmující případ prorůstání korupčních kruhů do systému rozdělování evropských peněz. Zároveň posunul Českou republiku na stupnici Indexu korupce až za Guineu-Bissau a Togo.

Nadační fond proti korupci Karla Janečka udělil Cenu za odvahu dvěma úředníkům ministerstva financí Martině Uhrinové a Ladislavu Janákovi, kteří upozornili na to, že jejich podřízená na pokyn náměstka ministra zjišťovala v Bruselu stav vyšetřování kolem Čapího hnízda a Agrofertu. Na tiskové konferenci fondu to oznámili společně Radim Jančura a Karel Randák. Iniciativa Rekonstrukce státu uspořádala před ministerstvem financí happening pod názvem „Za průhledné dotace, již žádná čapí hnízda“.

Stranou nezůstala ani politická scéna. Premiér Sobotka v rázném prohlášení veřejnosti sdělil, že o celé záležitosti bude se svým koaličním partnerem „důsledně diskutovat“. Stejně tak předseda lidovců Bělobrádek zvažuje další setrvání v koalici, i když ho v žádném případě nevylučuje. Pouze prezident Zeman na kauzu reagoval bonmotem, že „představa, že sleduje kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená“. Prezident Zeman se dle svého vyjádření zabývá pouze kauzami neodvedených darovacích daní z kabelek, což demonstroval tím, že si na druhý den pozval na Pražský hrad státního zástupce, který dozoruje obzvláště závažný trestný čin spočívající v nezaplacení darovací daně za kabelku značky Hermes zvanou birkinka. Na Čapí hnízdo mu tak prý nezbývá čas.

Nikoho nepřekvapilo, že politici hnutí ANO se jednoznačně postavili za svého předsedu Andreje Babiše. Radmila Kleslová uvedla, že Babiš je omnipotentní bytost, která je alfou i omegou, světlem i tmou, začátkem i koncem a vlastníkem i nevlastníkem Farmy Čapí hnízdo. Poslanec Martin Komárek s poetikou vlastní bývalému mládežnickému bardovi na svůj facebookový profil napsal, že „celá kampaň je ‚slonkovina‘, která se snaží jen ‚zasmrdět‘, stejně jako se snaží molí lejna ‚zasmrdět‘ chemlonové boa jeho manželky“. Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek v televizní debatě prohlásil, že o Farmě Čapí hnízdo nic neví, ale že problémem českého zemědělství nejsou čápi, nýbrž nízké ceny jatečného skotu, a že za zájmy českých zemědělců bude dále lobovat.

Pokud se vám zdá, že se výše uvedené nestalo, je to zřejmě ze stejného důvodu, z jakého mohl podnikatel Karel Janeček vjet se svým sportovním vozem do Krymské ulice v pražských Vršovicích, která byla v rámci akce „Zažít město“ zavřená pro auta. Z davu se totiž ozývalo „Ty můžeš, Karle!“. Stejně tak se nyní z České republiky ozývá „Ty můžeš, Andreji!“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner