Zeman s extremisty na jednom pódiu. Akce k výročí 17. listopadu

Eric Drooker

Česko si připomnělo 26. výročí od studentského průvodu ze 17. listopadu 1989 i události z listopadu roku 1939. Konaly se pietní shromáždění, demonstrace i kulturní akce. Reportéři Svobodného fóra všechny akce sledovali a postupně tvořili následující on-line reportáž z vývoje událostí v Praze. Nyní z této reportáže vznikl podrobný, souhrnný a hlavně autentický přehled toho, co se všechno dělo.

■ ■ ■

19:30
Policie zasáhla proti účastníkům protimigrační demonstrace u Úřadu vlády. Přibližně tisíc lidí odmítalo více než hodinu po oficiálním konci akce opustit navzdory výzvám prostor. Zhruba 12 lidí policisté zajistili, zejména kvůli použití pyrotechniky a zahaleným tvářím. Po půl osmé už většina lidí z místa odešla.

Před úřad vlády dorazily dva řádně ohlášené pochody, podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana celkem zhruba 5000 lidí. Na místě byly před vchodem do úřadu kovové zátarasy, které jsou tam běžně. Někteří účastníci je ale rozebrali. „Oba ohlašovatelé pochodů akci oficiálně ukončili, účastníci tak měli povinnost se ze zákona rozejít,“ řekl Hulan. Podle něj většina demonstrujících opravdu odešla, na místě ale zůstala zhruba tisícovka lidí. „Magistrátní úředník je opakovaně vyzýval k rozejití, výzvy ale neuposlechli. Úředníci proto požádali policii, aby zakročila,“ podotkl mluvčí.

Policisté účastníky znovu opakovaně vyzývali k odchodu, což se nestalo. Těžkooděnci proto dav vytlačili do bezpečného prostoru. Rozdělili ho na dvě části, jednu vytlačili k Čechovu mostu, druhou směrem k Malostranskému náměstí. Zhruba 12 lidí bylo zajištěno kvůli použití nebezpečné pyrotechniky, někteří měli také protiprávně zahalený obličej. Znamená to, že je policisté vyvedli z davu, legitimovali a chtěli vysvětlení. Většinou se podobné případy řeší jako přestupek.

19:10
Účastníci protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem nadále setrvávají u Úřadu vlády. Organizátoři už akci oficiálně ukončili, stovky lidí ale před budovou zůstávají. K odchodu je vyzvala také policie. Na místě je zhruba sto těžkooděnců, policisté již několik lidí zadrželi. Demonstranti skandují hesla „Demisi, demisi!“ nebo „Nic než národ!“. Ozývají se hlasité výbuchy dělbuchů, někteří jedinci se chovají agresivně.

19:00
Pochod k Hradu připomenout Ústavu, k němuž se připojily i všechny skupiny aktivistů za toleranci vůči uprchlíkům, dorazil přes Hradčanské náměstí na Pražský hrad. Někteří účastníci měli červené karty, skandovalo se „Kavárna je tady,“ „Hanba!“ a „Demisi!“. Poté se začali účastníci pochodu pomalu rozcházet.

18:30
Na Národní třídě stojí lidé frontu, aby mohli zapálit svíčku. Situace je tam naprosto klidná.

18:14
Účastníci protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem dorazili k Úřadu vlády, kde měla akce oficiálně skončit. Policie je již několikrát vyzvala k odchodu. Mnoho lidí ale odmítá uposlechnout a na místě stále zůstávají. Ozývá se skandování „Demisi, demisi!“ a výbuchy petard.

18:12
Průvod prošel kolem francouzského velvyslanectví. Míří na Maltezské náměstí a dál na Pražský hrad. Odhad počtu účastníků se zpřesňuje na zhruba tisícovku lidí.
Průvod, který protestuje proti prezidentu Zemanovi, začal skandovat „Babiše do koše!“

18:00
V průvodu na Hrad se skanduje například „Česko není jeho“. Vzkaz je určen prezidentu Zemanovi. Účastníků mohou být podle odhadů stovky až tisíc.

17:35
Dav z Václavského náměstí přichází na Národní třídu. Volají „Miloše do koše!“ a „Svobody se nevzdáme!“

Národní01

17:25
Na Národní se tvoří světelný „řetěz pro svobodu“. Akci organizuje iniciativa komunistu.cz. Svítí svíčky, lidé se drží za ruce. Čeká se, až dorazí průvod lidí z Václavského náměstí. Pak se všichni spojí a vyrazí na Hrad. Přítomen je mimo jiné literární historik Martin C. Putna.

17:20
Účastníci protimigrační demonstrace Za naši kulturu a bezpečnou zem, kteří míří k Úřadu vlády, se zastavili na Klárově. Spojili se tam se zhruba 50 účastníky demonstrace projektu Československo, který nesouhlasí s řízením státu a vyzval vládu k demisi. Promluvil k nim někdejší předseda republikánů Miroslav Sládek.

Sebastian Vadas

Mezi příznivci Miloše Zemana a Bloku proti islámu se objevil i guru českého extremismu Miroslav Sládek. Foto: Sebastian Vadas

17:15
Z Václavského náměstí vyráží Pochod k Hradu připomenout Ústavu. Půjde přes Národní třídu, kde se k němu připojí lidé, kteří tam teď tvoří živý řetěz.
Lidé skandují „Miloše do koše!“
O chvíli dříve dorazilo několik lidí z Okamurovy strany Svoboda a přímá demokracie a lidé okamžitě začali skandovat „Náckové, táhněte!“

Ústava

Václavák

Václavské náměstí u desky Jana Palacha

Václavské náměstí u desky Jana Palacha

17:00
Ohromný dav neonacistů vyrazil z náměstí Republiky a řve „Čechy Čechům!“.
Skanduje se „My jsme tady doma“.
Dav prochází Dlouhou třídou, připojují se další skupiny.
Skanduje se „Nic než národ!“
Hesla jsou čím dál brutálnější. Nový pokřik zní: „A bij, a bij, a bij Sobotku do hlavy!“
Podívejte se na video.

Náckové1

16:45
Na Václavském náměstí se po minutě ticha za oběti násilných činů všude na světě začíná číst společné prohlášení všech zúčastněných iniciativ.

VN02

VN01

16:41
„Musíme jít v pochodu, který bude budit strach,“ hrozí Adam B. Bartoš.

16:38
Shromáždění Bartošovců na náměstí Míru se dostává do varu.
Řečník deklamuje: „Vlastizrádci budou viset, železnou pěstí rozdrtíme sluníčkáře.“
Demonstranti křičí: „Jebat Alláha, palme mešity!“

16:30
Na Václavském náměstí je mnohem více lidí než na Albertově. Přítomno jsou i členové Pirátské strany. Mluví Adam Bartoš a rovnou říka, ze jde o trapnou shodu jmen. Je jedním z organizátorů setkání na náměstí Míru.
Do davu účastníků Setkání dobré vůle se u Fénixu přimíchali aktivisté hnutí Islám v ČR nechceme a perou se.

Václ02

Václavák-ZZZ

Václ03

16:25
Na shromáždění Bartošovců na náměstí Míru hovoří řečnice, jejíž jméno jsme nezaznamenali:
„Evropská unie, USA a Saúdská Arábie stvořily Islámský stát.“
„Je třeba veřejně označit viníka teroristických útoků, kterým jsou Spojené státy americké.“
„Musíme v naší zemi zlikvidovat veškeré neziskové organizace.“
„USA nám vnucují zvrhlé západní hodnoty, jako je pedofilie a homosexualita.“
Na náměstí Republiky dorazila skupina z demonstrace Okamurovy strany Svoboda a přímá demokracie. Atmosféra houstne, skanduje se „Čechy Čechům!“

16:20
Průvod prouprchlických aktivistů z náměstí Míru, zhruba 3000 lidí, dorazil na Václavské náměstí. Jsou mezi nimi členové spolku Podhradí, Czech teamu, iniciativy Hlavák a další. Vlají vlajky EU a NATO.

16:17
„Strach a panika, fašistická taktika.“ To skandují účastníci průvod z náměstí Míru, který jde od Apolináře, přes Benátskou ulici a míří Štěpánskou ulicí na Václavské náměstí. Lidé mávají z oken, hraje hudba, tančí se.

16:15
Z projevu Adama B. Bartoše na náměstí Míru:
„Připojí se k nám SPD, půjdeme k úřadu vlády, na Klárově se k nám přidá skupina Československo. Podle neoficiálních zpráv dorazí i lidé z demonstrace na Albertově.“
„Máme dohodu s československými vojáky v záloze, vzniká domobrana.“
„Je potřeba, aby po celé republice vznikaly domobranecké oddíly, které nás uchrání před tou ČERNOTOU, co se na nás valí.“
„Vláda nás vydala napospas hordám krvežíznivých barbarů.“
„Čeká nás velmi černá budoucnost.“
„Já z této země nepůjdu, já jsem tady doma! Oni půjdou, všichni vetřelci půjdou! A spolu s nimi půjdou ti, co je sem pozvali!“
„Mám vzkaz pro premiéra: Pane premiére, buď ostoupíte sám, anebo budete nucen odstoupit. V každém případě končíte!“
„Začíná nová republika, nový režim. Taková změna se nestane sama od sebe, nový režim si vybojujeme a dnes s tím bojem začneme!“ 

Podívejte se na video:

16:10
Jan Vrobel čte projev. Mluví mimo jiné i o Ukrajině a sklízí potlesk. Vrobel má na bundě nášivku Ukrajina a na druhé straně francouzskou vlajku.

Václavák

Václavák-2

Václavák-3

16:05
Setkání dobré vůle na Václavském nám. zaplňuje již prostor od Unicredit Bank až po sochu sv. Václava. Jan Vrobel zahalený do české vlajky se připravuje na projev.
Čtou se karty s návrhy prezidentů. Mezi jmény z kartiček na prezidenty zazněla jména Cyril Höschl, Miroslav Kalousek nebo Šimon Pánek.

16:00
Na náměstí Republiky hovoří Adam B. Bartoš.
Bartoš: „My si nepřipomínáme nějakou sametovou frašku.“
Bartoš: „Víme, že havlisté tady mají svoje agenty.“
Bartoš: „Jsou tady nějací blaničtí rytíři?“ Odkazuje tím na srpnovou přísahu na Vyšehradě.
Bartoš: „Dnes nadešel čas zúčtování!“
Bartoš: „Věřím, že tento národ není tak zdegenerovaný jako západní národy. My se bránit budeme a my se ubráníme!“

15:50
Na Václavském náměstí účastníci Setkání dobré vůle skandují „Ať žije Havel!“
U Národního muzea mezitím mluví Jiří Černohirský. „Mám strach o budoucnost tohoto národa,“ říká. Účastníky setkání dobré vůle nazval vlastizrádci. Ti mu odpovídají výkřiky „Fuj!“
Silně prozemanovský dav nad koněm skanduje „Čechy Čechům“ a „Demisi! Demisi!“ Má tím na mysli demisi vlády.
„Vlastenců“ je ale u Národního muzea poměrně málo. Pod nimi je Václavské náměstí plné „lidé dobré vůle“, kteří zpívají píseň „Ach synku synku“

15:45
Na náměstí Republiky, kde chystá Národní demokracie Adama B. Bartoše tábor lidu, hraje předehru Ortel.

15:45
Policejní těžkooděnci zatarasili ulici Na Slupi, aby se příznivci Miloše Zemana a Bloku proti islámu z Albertova nedostali k účastníkům akce Tahle země je pro všechny. Ke střetům nedochází. Policie odděluje také Setkání dobré vůle ve spodní části Václavského náměstí od aktivistů proti islámu a uprchlíkům u Národního muzea.

Kordon

15:40

Několik tisíc lidí se po 14.hodině sešlo u Národního muzea na Václavském náměstí na demonstraci Za naši kulturu a bezpečnou zem. Mnozí z nich mají zelené karty s nápisem Stojíme za svým prezidentem na podporu prezidenta Zemana. S projevem například předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Při jeho projevu požadovali asi dva až tři tisíce přítomných demisi vlády.

15:36
Průvod lidí z náměstí Míru se zastavil, někdo tam hodil dýmovnici. Lidé skandují: „Máme holé ruce“. Podívejte se na aktuální video.

CestaBB

15:21
Prouprchličtí aktivisté zadržovaní policisty v ulici u Apolináře skanduji: „Vaše děti budou jako my!“ a „Náckové, táhněte, uprchlíci vítejte!“
Na rohu Benátské ulice zatkla policie prouprchlického demonstranta. Lidé skandují „Pusťte ho“ a „Naší zbraní je solidarita“.

15:15
Většina účastníků akce na Albertově míří na Václavské náměstí, někteří příznivci Miloše Zemana jdou před úřad vlády na nábřeží Edvarda Beneše.
Část aktivistů za přijímání uprchlíků se odpojila od davu smeřujícího na Albertov míří rovněž na Václavské náměstí. Míchají se tak se Zemanovci a lidmi z Bloku proti islámu.

15:02
Teprve nyní pustila policie aktivisty pochodující z náměstí Míru na Albertov. Dav skanduje: „Náckové táhněte, uprchlíci vítejte!“
Ulice Na Slupi je plná policejních aut.

14:52
Příznivci Miloše Zemana a Bloku proti islámu se přesouvají z Albertova na Václavské náměstí.

Cesta01

Cesta02

Cesta03

14:48
Příznivci Miloše Zemana a Bloku proti islámu nadávají skupině lidí s tibetskými vlajkami: „Ať vás podříznou“ apod.

14:45
Průvod aktivistů z Albertova se zastavil na konci Apolinářské ulice. Na Albertov jej policie nepustila.

Rudá

14:42
Poslanec Marek Černoch zpívá státní hymnu kde domov můj.
Dav opět skanduje „Ať žije Zeman!“
Proslovy skončily, prezident Zeman jde položit kytici k pamětní desce. Podívejte se na video.

Černoch2

14:36
Miloš Zeman: „Hlas prezidenta republiky má být hlasem národa, nikoli hlasem medií.“
Dav skanduje „Ať žije Zeman!“
Miloš Zeman: „Většina migrantů jsou mladí, dobře živení muži. Ptám se, proč nepracují pro svoji vlast a nebojují proti ISIS?“
Miloš Zeman: „Závěrem bych vás chtěl vyzvat, udělejme všechno pro to, abychom žili ve společnosti, kde budeme diskutovat a nebudeme podléhat vymývání mozků.“

Hlavní_Zeman-Konvička-Černoch

Albertov_XX

Připraveni jsou policejní těžkooděnci (snímek z Apolinářské ulice)

Apolinářská

Přesun

14:30
Transparenty z Albertova. K němu se blíží dav možná až tří tisíc aktivistů z náměstí Míru.

Konflikt_01

Konflikt_02

14:28
Miloš Zeman promluvil. Dav skanduje „Ať žije Zeman!“

14:25
Na Albertov dorazil prezident Miloš Zeman. Vyhlásil minutu ticha za oběti masakru v Paříži.

14:20
Na Albertově hovoří předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. Zdravici posílá davu vdova po Karlu Krylovi.
Konvička: „O svobodu se musí neustále bojovat. Vůle bránit svobodu se rychle ztratila ze zemí za našimi západními hranicemi. Migrační krize nám to drsně připomíná. V pátek nám bylo připomenuto, že se sem přesouvají problémy, které jsme vídali jen v televizi.“
Konvička: „Politické elity se posmívají většině národa, označují nás za xenofoby. Z toho bahna, z té smutné pohádky, ční jedno jméno. Muž, který se pro své vzdělání nebojí atrikulovat obavy občanů. První občan republiky, prezident Miloš Zeman. Pane prezidente, děkujeme!“
Na pódium přichází předseda Strany práv občanů Jan Veleba

Albertov-FF

14:20
Sympatizanti uprchlíků se v počtu několika set lidí přesouvají z náměstí Míru směrem k Albertovu, kde probíhá akce Bloku proti islámu a příznivců prezidenta Zemana. Třebaže je většina účastníků této skupiny klidná, tak se s nimi k Albertovu blíží i několik agresivně vystupujících mladých lidí, kteří křičí „Uprchlíci vítejte, náckové zmizte!“ Podle policistů může na Albertově dojít ke konfliktu.

14:15
Na pódium přichází předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.
Lidinský: „Naše svoboda je ohrožena. Pokud někdo nahradí prezidentskou standartu červenými trenýrkami, tak já říkám, že nám svobodu chce někdo vzít! Stůjme za svým prezidentem, který ví, co je to národní identita!“
Lidinský: „Byl snad Churchill extremista, když varoval před fašismem? Evropa pozbývá opravdu silných politiků. Evropští politici vedou Evropu na pokraj zkázy.“
Lidinský: „My dnes děláme to samé, co v roce 1989. Politici nedělají to, co si přejí občané. Můžeme dodat: Brusel je nám na nic, chceme ochranu hranic!“

14:10

Marek Černoch na Albertově: „Jsem tady proto, aby beze strachu a ve svobodě mohly žít i naše děti. A jsem tady, abych podpořil svého prezidenta.“

Pro představu, i toto mají demonstranti na Albertově na transparentech.

Pro představu, i toto mají demonstranti na Albertově na transparentech.

 

Albertov-01

Albertov-02

14:00
Na Albertově vítá moderátor motorkáře a zástupce hnutí Pegida. Na úvod mluví Jelena Vičanová. Vičanová: „My dnes hájíme naši svobodnou volbu prezidenta, hájíme ty, kteří nám vybojovali svobodu.“
K mikrofonu přistupuje poslanec Marek Černoch a zpívá píseň. Přes transparenty není vidět na pódium. Podívejte se na video z Albertova.

13:55
Na náměstí Míru promluvil Martin C. Putna a Michal Berg za dobrovolníky. Akce končí, lidé se v průvodu přesouvají na Albertov. Podívejte se na video z náměstí Míru.

13:50
Albertov: Toto není dav u pódia. Je to dav stojící u zátarasu, postaveného zhruba 20 metru od pódia. Dovnitř pouští policie po pěti lidech nebo takzvané VIP příznivce na pokyn organizátorů. Divadlo bude skvěle připraveno a režírováno…

Albertov_extra

13:45
Na Albertově mají všichni lidé placky s nápisem „Stojím za svým prezidentem“ nebo Bloku proti islámu. Je zde i skupina lidí s transparentem „Čeští vojáci stojí za svým prezidentem“.

Poněkud překroucený transparent začínající slovem Láska

Poněkud překroucený transparent začínající slovem Láska

Albertov_D2

Albertov_D3

13:37
Na Albertově je mezitím zhruba 500, možná 1000 lidí. Mají transparenty s nápisy „Ať žije Zeman!“, „Zavřít hranice!“. Jsou tady také lidé z Úsvitu. Skandují „Pegida!“ Přišel také poslanec Marek Černoch a zástupci německé Pegidy.

Pegida

13:30
Čekám dítě s muslimem,“ říká na náměstí Míru vedle nás stojící žena, Lenka Chvostová. „My všichni můžeme něco dělat. Nestát a nepřihlížet zlu,“ říká Jakub Hein. Na pódium jde Táňa Fišerová. „Musíme vidět jednotlivé lidi a ne čísla a statistiku,“ říká Táňa Fišerová. Připomíná T. G. Masaryka: „Člověk zbožný se člověka nebojí!“

těhule

Mírák-2

13:30
„Lidové transparenty“ na Albertově jsou připraveny.

Albertov_111

Albertov_112

13:25
Na náměstí Míru účastníci drží minutu ticha za oběti terorismu z celého světa. Je zde už zhruba 1500 lidí a náměstí se zaplnilo. Začínají projevy. Hovoří Jakub Hain a představuje akci.

13:23

Řečník na Václavském náměstí: „Uprchlíci si ještě vybírají. Tak co s takovou zvěří? Deportovat!“

13:20

Na Václavském náměstí začala demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Demonstranti skandují „Pověsit, pověsit!“ Řečník: „Politici jsou obyčejní kolaboranti a jednou s nimi zatočíme!“

Václavák_01

13:16
Na Albertov dorazil Martin Konvička.

Albertov Konvička

13:10
Na Náměstí Míru se připravuje demonstrace na podporu přijímání uprchlíků. Na místě je asi 1000 lidí, kteří poslouchají písně Edith Piaf. Ze známých osobností akci navštívil literární historik Martin C. Putna. Panuje skvělá nálada a neustále znějí písničky.

Šárka Adámková

Šárka Adámková

náměstí Míru-4

13:05
Na Albertově se opět rozdávají předtištěné karty, ale zelené.

Jakub Pitron

Rozdává je tento pán.

Albertov_006

12:50
Albertov je velmi dobře zabezpečen. Do vyhrazené zóny se zatím dostanou lidé pouze po policejní prohlídce. Všichni jsou skenováni detektorem kovů. Byly také centrálně vytištěny transparenty na podporu Miloše Zemana. Přímo před pódiem je vytvořena tzv. VIP zóna, pouze pro vybrané příznivce Miloše Zemana. Za pódiem stojí zaparkované autobusy. Podle místní šuškandy by na Albertov měli odpoledne dorazit také záložáci.

Jakub Pitron

Jakub Pitron

 12:20
K památníku na Národní třídě proudí davy lidí včetně cizinců. Atmosféra je poklidná.

12:00
Albertov navštívila pražská primátorka Adriana Krnáčová. Na místě je zhruba stovka lidí. Policie pustila k památníku 17. listopadu jen vybrané lidi. Studenti se proti tomu ohrazují. Zástupci policie dovolili vstup pouze jednomu ze zástupců studentů. Ten to odmítl se slovy: „Máte nás tam pustit všechny. Je to ostuda, že se toto děje po 26 letech a studenti nesmějí ke svému pomníku.“ Ozval se také výkřik, že prezident Zeman si pronajal prostor kolem památníku pro sebe.

11:49
Policisté aktivisty k pomníku na Albertově nepustili. Podívejte se na video.

11:38
Na Albertově už je připravené velké podium, na němž visí billboard s nápisem „Ať žije Zeman“ a s podobiznou prezidenta Miloše Zemana. Prostor před podiem je neprůchodný a obehnaný železným plotem, který hlídají policisté. Na budově Přírodovědecké a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy visí česká a francouzská státní vlajka. Je tam také několik transparentů s hesly „Albertov je symbolem svobody“, „Ne násilí, ne kolektivní vině“ nebo „Vzděláním proti strachu“.

11:37
Občanští Aktivisté Otakar Van Gemund a Tomášem Pesczyński jdou pověsit portrét Václava Havla vedle pamětní desky na Albertově.

Oliver Adámek

Aktivisté Otakar Van Gemund a Tomáš Pesczynski jdou pověsit portrét Václava Havla vedle pamětní desky na Albertově.

11:00
K památníku na Národní třídě přišla delegace ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Toho doprovázeli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Premiér Sobotka řekl: „Sedmnáctý listopad je správný den na to, aby lidé vyjádřili své názory, a naším úkolem je umožnit debatu a zabránit narušení veřejného pořádku. Proto je v ulicích Prahy také větší přítomnost bezpečnostních složek. Naším cílem je, abychom zabránili extremistům narušit pořádek v Praze.“

10:50
Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na Národní třídě řekl: „Vybudovali jsme demokratické instituce, mechanismy a procesy a nyní si stejně palčivě jako tehdy uvědomujeme, že pokud nebudeme o svobodu každodenně zápasit, tak tyto mechanismy budou pouze formální a nebudou skutečné. Dnešní den je pro mě silnou připomínkou, že o svobodu musíme neustále bojovat, protože o ni můžeme snadno přijít.“

10:30
Na Národní třídu přicházejí také politici. Po desáté hodině promluvil u památníku 17. listopadu bývalý prezident Václav Klaus. „Vidím obrovský problém v nedostatečné vůli rozhodnutí Evropy něco dělat,“ prohlásil Klaus k postoji Evropské unie vůči uprchlické krizi.

10:00
Od rána si lidé připomíná výročí 17. listopadu na Národní třídě. Lidé rozsvěcují svíčky, pokládají květiny a provolávají hesla z roku 1989. V souvislosti s nedávnými tragickými událostmi v Paříži se objevují francouzské vlajky a nápisy „Pray for Paris“.

ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner