Akce „polské maso“: Malá ministrova lež pro Agrofert?

ČTK

Ministr zemědělství Miroslav Toman | FOTO: ČTK

750 kilogramů masa z Polska, nakaženého salmonelou. To je přece kauza, kór, když se ještě pořádně vycpe nějakými těmi podivnostmi. Jsme přece na Poláky a jejich „potravinové šunty“ řádně nažhavení, nejpozději od doby údajné posypové soli v mase.

Co na tom, že polské potraviny jsou dodávané do celé Evropy? Stejně tak s klidem přehlédněme i fakt, že jsou známé kvalitou a chutí. My se nedáme, známe přece polské podvodníky, kteří jsou nám kdykoliv připraveni podstrčit zdraví škodlivý hnus.

Hned na počátku kauzy salmonelového masa se ukázalo, že ho do Česka přivezla firma spadající pod Agrofert. To je mimochodem velmi důležité i v jiných případech dovozu údajně nekvalitního nebo snad škodlivého polského tovaru. Vždy to totiž byla česká firma, která spornou potravinu nalezla, odkoupila a z Polska dovezla. Takže pokud se na našem trhu objevilo něco snad i zdraví škodlivého, nedodali nám to zlotřilí Poláci.

Ministr zemědělství Toman, sám vlastně velko agro podnikatel, jen menšího významu než premiér Babiš, pak předhodil médiím další skvělou kauzu – pražské (a snad nejen ty) luxusní restaurace prý pod názvem argentinské hovězí prodávaly to polské, nekvalitní a snad i salmonelové.

Jenže se ukázalo, že je to fake. Nejdřív se do boje s ministrem pustily restaurace a jasně předložily důkazy, že Toman kecá. Ten si však stále stál na svém. Takže se ozvaly kontrolní úřady s tím, že nikdy na nic podobného při revizích nepřišly. 

Lže tedy ministr Toman? Je o něm známo, že je perfektním Babišovým koněm a udělá všechno, co po něm boss chce. Možná ale Toman nelže, jen mlží, jak je to v ANO běžné. A možná zítra řekne, že vždy stál za restauracemi a vždy tvrdil že všude nabízejí pravé steaky z pampy. Takhle se to totiž v ANO dělá – jeden den něco řeknete, druhý den řeknete pravý opak a třetí den to zamlžíte nějakou informací významově asi uprostřed. Mistrem takové „bude líp“ komunikace je Andrej Babiš.

Je lehké hodit vinu na Polsko jako takové. Je jednoduché vytvořit veřejnosti další kauzičku, která nakonec vede k přesvědčení, že co je polské, je šunt a podvod. Ale stejně tak je jednoduché zamlžit fakt, že pokud skutečně někdo dovezl nakažené maso, je to firma, která patří premiérovi.

Promiňte, omluva. Nepatří, samozřejmě. Sám Babiš všechny jím vlastněné firmy přece převedl pod svěřenský fond. Takže nic nemá a nic neovládá. To je jasné, přece, kruciš, himl, ne? A kromě toho Kalousek!

Takže nemajitele zastoupí ministr Toman a aby se nikdo premiérovi nesmál, předhodí výmysl o Argentině. Mnoho voličů ANO na to zřejmě skočilo. A to dokonce se zadostiučiněním. „My přece, Božka, nikdy argentinský hovězí nejedli, no né? Kde bysme na to vzali: To si můžou dovolit jen ti flákači z Pražské kavárny. Takže, fujtajskl Polákům a Pražákům to patří!“

Malá lež z díly ANO. Jedna z mnoha. Taková ušmudlaná a nanicovatá. Byla by k smíchu, kdyby se opět neukázalo, jakým směrem Babišovi bafuňáři myslí a co jsou ochotni ve jménu voždě udělat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner