Aktivista Jakub Netík otevřeně podporuje Putinovu válku

Ruská armáda na Ukrajině (ČTK/ABACA/AA/ABACA)

Ruská armáda na Ukrajině | FOTO: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Cenzura internetu je asi jedinou možností, jak zajistit svobodu slova. V reálném životě prostě některé věci říct nemůžete, protože byste ihned dostali od naslouchajících přes držku. Na internetu to jde, a přes veškeré své sliby nezačal výrony nenávisti a podporu útočné války Vladimira Putina mazat ani facebook. Takže přes tuto sociální síť tečou od českých kolaborantů, Putinových ruských švábů, nejsprostší lži a výzvy k násilí.

Když nezarazíme kolaboranty na internetu, přerostou do reálného života, a pak bude skutečně muset policie hlídat, co na které demonstraci říká řečník, a případně jej ihned zatknout. Protože tolerovat nepřátelskou propagandu žádná země nemůže. V dnešním díle atlasu obhájců Putinových zájmů představujeme malíře pokojů Jakuba Netíka, vedlejším povoláním antivax a proputinovského aktivistu.

()

„Naše vláda tady podporuje Ukrajinu. A nepodporuje tady zájem obyčejnejch lidí na Ukrajině. Podporuje tady tu ukrajinskou svoloč. Tu vládu – Zielenskýho a spol,“ říká malíř pokojů Netík, protirouškový a proruský aktivista v jednom ze svých videí na facebooku. „Hranice plné migrantů, nepřizpůsobivých, arogantních, kteří pohrdají darama. A matky tam, chudáci, dostávají piškoty, úplně jsou zmrzlí, ve stanech, čekají, jestli si je někdo vezme. A upřednostňují ty černý, který posílají v teplém autobusu do Čech a na Slovensko.“

Kromě toho, že ten jedinec vystupuje zcela otevřeně rasisticky, dělá propagandu ve prospěch nepřátelské velmoci. Velmoci, která vyhlásila válku našemu západnímu kulturnímu okruhu, a začala na Ukrajině. Proruskou propagandu si však nesmíme nechat – minimálně po dobu války – líbit.

Vlajka a další paralely

V českém národě se vždy, když se lámaly dějiny, našlo dost kolaborantů ochotných hájit zájmy okupantů nebo agresorů. Jako příklad můžeme uvést nejprve časopis a později hnutí Vlajka. Vlajka vznikla jako pokračovatel spolku „Fašistické studentské sdružení“. Čeští fašisté se inspirovali Mussoliniho italským fašismem. Jedním z klíčových bodů programu Vlajky byl antisemitismus. Po okupaci Hitlerovým Německem partička pokračovala v činnosti jako Český národně socialistický tábor — Vlajka. Měla i paramilitární sekci – jmenovala se Svatoplukova garda. Vlajka se stala jedním z nejodpornějších projevů českého kolaborantství s nacisty. Honorář byl jejím aktivistům vyplacen po válce. Dle Wiki: „Jan Rys-Rozsévač, předseda protektorátní Vlajky, byl v rámci retribuce odsouzen k trestu smrti a popraven. Ze členů vedení Vlajky byli také Josef Burda, Otakar Polívka a Jaroslav Čermák odsouzeni k trestu smrti, Jindřich Thun-Hohenstein byl odsouzen na doživotí, Václav Cyphelly dostal trest 20 let.“

Takže historickou zkušenost v naší zemi máme jak s kolaboranty, tak se zacházením s kolaboranty.

Sociálně nepřizpůsobivý

Obraz pana Netíka dobře dokreslí jeho finanční profil, který publikovalo Aktuálně.cz: Od roku 2016 už dvakrát neúspěšně vyhlásil insolvenci. Dle rejstříku dluží zdravotní pojišťovně, nesplácel půjčky od nebankovních společností ani poplatky za vyvážení popelnic. Některé dluhy má už od roku 2015. Naposledy v roce 2019 přiznal insolvenčnímu správci dluhy 1,2 milionu korun a majetek 22 tisíc. Dlužil tehdy 87 tisíc korun na výživném na své tři děti.

(Profimedia)

Netík v propagandě nejede sám. Pomáhá mu jiný proputinovský aktivista – Tomáš Čermák, který spolu s Patrikem Tušlem obtěžoval uprchlíky na slovenské hranici a ve videích se hluboce pohoršoval, že někteří z prchajících – studenti z rozvojových zemí – jsou snědé pleti. Na Čermákově zdi se objevuje Netíkovo video, ze kterého jsem citoval. Je nasdíleno ještě minimálně na zdech dvou proputinovských aktivistek – účtech Natiel Zacharel Linhartová a Kateřina Filingerová. Za jeho zlatý hřeb považuji Netíkovo zvolání: „„Na Václaváku budou všichni volat: Posílejme prachy na zbraně, posílejme zbraně. To se lidi zbláznili? Oni podporují válku, že posíláme zbraně? A to je v pořádku? A budete říkat, že Rus je agresor, že tam zabíjí? Takový nesmysly? To není pravda, neútočí na školy a školky, neútočijou na civilisty. Lži, lži, lži, lži,“ lže Netík v jednom ze svých posledních videí.

Propaganda je, když…

Propagandou nazýváme takové sdělení, kde je cílem nikoliv přenést informace či nějaké umělecké, emoční sdělení, ale navodit propagandistou žádaný postoj, nastavení lidí. Ve jménu jedné z nejvyšších hodnot demokracie – svobody projevu – jsme nechali rozjet svobodu projevů, které jsou s demokracií neslučitelné. Už jen to jedno jediné Netíkovo video je v době, kdy nepřátelská velmoc útočí na spřátelenou zemi, útokem na Českou republiku.

(ČTK)

Netík lže o tom, že Rusko není agresor, že nezabíjí civilisty a neútočí na školy a školky. Každý z nás se může kdykoliv přesvědčit – když nevěří českým médiím, tak na BBC či na záběrech tisíců Ukrajinců, kteří na sítě sdílejí videa padajících bomb a ruiny domů včetně škol – že Netík lže. Všichni víme, jak důležitá je informační a dezinformační válka, které formují veřejné mínění. Přesto lživou propagandu ve prospěch nepřátelské velmoci nechávají úřady bez větší pozornosti.

Počty lidí stíhaných za propagandistické proputinovské lži o jeho útočné válce jsou v řádu jednotek. Facebookových Putinových obhájců a reklamních agentů jeho války jsou jen na českém internetu tisíce. A pokud nechceme, aby si Putin za cíl svého vojenského těžení zvolil Prahu, musíme tyto hlasy umlčet. Lži ve prospěch válečného zločince jsou také zločinem. A vybízet k boji proti vlastní zemi je také zločin. Jakub Netík ve  videu říká: „Nesmíme se nechat zastrašit, musíme bojovat, musíme být hrdí! Chlapi, povstaňte už konečně. Povstaňte, musíme bojovat. Musíme si tu svobodu vybojovat. Teď´d je nejvyšší čas povstat a ukázat, komu patří tato země.

Proto si myslím, že ta zatím relativně malá skupina proruských slouhů má být neprodleně izolována dřív, než zasejí do společnosti takový neklid a svým lhaním vytvoří podobný rozkol, jako často ti samí aktivisté vyvolali při epidemii kolem očkování. A to si v průběhu války prostě nemůžeme dovolit. Ale nejsem zastánce drakonických trestů – takže bych všechny ty proruské aktivisty – Tušly, Čermáky a Netíky –pustil hned potom, co Putin vrátí Ukrajině Krym.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com