Aktivista, který nazval Šlachtu ušatým traktoristou, vyhrál spor s ministerstvem vnitra

Aktivista Zelený nazval bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu (na snímku) ušatým traktoristou, protože ho policisté z jeho útvaru bezdůvodně šikanovali. (diskutuj.me)

Aktivista Zelený nazval bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu (na snímku) ušatým traktoristou, protože ho policisté z jeho útvaru bezdůvodně šikanovali. | FOTO: diskutuj.me

Levicový aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený, který proslul tím, že nazval bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu „ušatým traktoristou“ a ÚOOZ oslovoval v příspěvcích na svém blogu „Zdar, útvare!“, vyhrál pravomocně spor s ministerstvem vnitra. Informuje o tom server Lidovky.cz. Zelený u soudu požadoval, aby ministerstvo zveřejnilo cenu posudků k případu, kde figuruje jako „permanentně podezřelý“.

Aktivista Zelený nazval bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu (na snímku) ušatým traktoristou, protože ho policisté z jeho útvaru bezdůvodně šikanovali. (diskutuj.me)

Městský soud v Praze podle serveru Lidovky.cz rozhodl, že útvar, jehož kompetence přešly letos v srpnu na nově zřízenou Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ), musí Zelenému poskytnout informace o zadržení jeho věcí při razii, kterou ÚOOZ podnikl v dubnu 2015. Dále by měl také předat informace o tom, kolik celá operace stála, které si Zelený vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Aktivista válčí s policií od loňského dubna a bojuje za navrácení věcí, které mu kriminalisté zabavili po zásahu proti extremistům v Olomouci. Byl údajně podezřelý, že patří ke skupině, která zapalovala policejní auta. Od té doby je veden jako podezřelý, ačkoli nebyl nikdy z ničeho obviněn. Zelený si proto podle zákona o veřejném přístupu k informacím vyžádal od tehdejšího ÚOOZ informaci, jak policisté vybírali odborníky pro vytvoření posudků na jeho zabavené věci a kolik tato operace stála. ÚOOZ mu to ale sdělit odmítl.

Národní centrála proti organizovanému zločinu má nyní 15 dní od doručení rozsudku na to, aby aktivistovi požadované informace předala a zaplatila mu náklady řízení.

Po loňském dubnovém zásahu Zelený zesměšňoval Roberta Šlachtu a kriminalisty z ÚOOZ. Dnes již neexistující útvar vyměřil rok po incidentu Zelenému za urážku Šlachty pokutu 8000 korun. Mostecký soud, na který se poté aktivista obrátil, však pokutu zrušil. Dospěl k závěru, že minimálně ve dvou případech je skutek promlčený. Nyní si aktivista může připsat další úspěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]