Aktivisté na plotě ruské ambasády připomněli, kdo sestřelil let MH17

Připomněli tam sestřelení boeingu llinky MH17 (Pavel Hofman)

Připomněli tam sestřelení boeingu llinky MH17 | FOTO: Pavel Hofman

Uplynulo pět let od tragédie boeingu Malajských aerolinií letícího na lince MH17, při níž zemřelo všech 298 lidí na palubě. Aktivisté ze skupiny Kaputin při té příležitosti u ruské ambasády v Praze připomněli, kdo stroj nad Ruskem okupovanou východní Ukrajinou sestřelil a že pachatelé tohoto zločinu dodnes nebyli potrestáni. Na zřeteli v tomto ohledu měli podle svých slov hlavně pozůstalé po obětech, kteří marně čekají na spravedlnost.

Skupina proto na plotě ambasády rozvinula banner se snímkem trosek zříceného letadla a raketového kompletu BUK, který zmíněný civilní stroj jak podle vyšetřovatelů, tak i dřívějších analýz mezinárodního týmu investigativních novinářů Bellingcat sestřelil. Součástí banneru byl i nápis přisuzující vinu Rusku.

Po minutě a půl přišli na místo první policisté, kteří akci ukončili. Mužů zákona se dostavilo přibližně deset, jedna hlídka se k poklidným demonstrantům vydala dokonce se zapnutou houkačkou. Demonstrantům ale nakonec jen „domluvili“.

Proruský ozbrojenec poblíž místa katastrofy hlídá trosky letadla před příjezdem pozorovatelů OBSE. (ČTK)

Vyšetřování postupuje pomalu právě kvůli přístupu Ruska, které je od počátku všemožně maří. Kreml práci mezinárodního týmu vyšetřovatelů smetl ze stolu s námitkou, že Rusy nikdo nepřizval k vyšetřování, a tudíž je zaujaté. Mezinárodní vyšetřovací tým však logicky utvořili jen zástupci zemí s legitimními zájmy na vyšetřování. Ty ovšem předurčil vyšší počet obětí, nikoliv už ale „vazba státu a/nebo jeho politické reprezentace na pachatele zločinu,“ jak na serveru ČT24.cz připomíná Jan Šír z katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Aktivisté své pohnutky k akci na plotě ambasády rozvedli v následujícím prohlášení:
U příležitosti pátého výročí sestřelení malajského dopravního letadla nad Ruskem okupovanou částí Ukrajiny ruským raketovým systémem BUK z výzbroje 53. protiletadlové brigády raketových vojsk ruských ozbrojených sil, jehož následkem zahynulo všech 298 nevinných lidí na palubě, chce skupina Kaputin svým protestem na plotě ruské ambasády v Praze připomenout světu, že tento válečný zločin nebyl dosud potrestán. Ba co hůř, pomalu upadá v zapomnění a západní demokratická společnost (my) jej vnímá jako už téměř přirozenou součást „soužití“ s Ruskou federací.

Ačkoliv mezinárodní vyšetřování jednoznačně prokázalo, že vinu za tuto masovou vraždu nesou ruští vojáci, a tudíž odpovědnost za ni nese ruský stát v čele s jeho diktátorským vůdcem Vladimirem Putinem. Rusko jako by si mohlo dovolit úplně vše: sestřelit dopravní letadla, vraždit, (hybridně) útočit, válčit, okupovat cizí území, bombardovat civilisty, likvidovat opozici, eliminovat nepohodlné, nespravedlivě věznit vlastní občany i cizí státní příslušníky, šířit lži, dezinformace a nenávist, hybridně rozložit lidskou pospolitost a mírové soužití, vměšovat se do vnitřních záležitostí cizích zemí a ovlivňovat výsledky voleb v zahraničí.
Proč? Protože je nám to jedno? Protože za nic nestojíme? Protože spravedlivost, svoboda, lidská práva a demokracie nám už nic neříkají? Protože nechceme problémy? Protože se radši necháme zkorumpovat? Proč?

Postavme se zlu a postarejme se o to, aby bylo spravedlivě potrestáno! Nebuďme lhostejní!

„Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu.“ — Václav Havel

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]