Aktivizovat voliče výhrůžkami o válce je nechutné, říká bývalá mluvčí Drahoše. Volit budu Petra Pavla, dodává novinářka

Andrej Babiš (ANO) před billboardem Petra Pavla. (ČTK / Petrášek Radek)

Andrej Babiš (ANO) před billboardem Petra Pavla. | FOTO: ČTK / Petrášek Radek

Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Do něj se probojovali generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel a expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V anketě deníku FORUM 24 a Týdeníku FORUM významné osobnosti hodnotily výsledky prvního kola voleb a prozradily, koho budou volit v kole druhém.

Kryścina Šyjanok, zakladatelka běloruské iniciativy BLR ČR

Pro mě osobně je důležité, kdo z kandidátů se již dříve vyjadřoval k běloruské problematice, rozlišoval mezi Běloruskem a Ruskem a také mezi Lukašenkovým režimem a Běloruskem, které patří do Evropy. Tím pádem už nemusím ani zveřejňovat, koho budu volit ve druhém kole.

Kateřina Procházková, novinářka, bývalá mluvčí kandidáta Jiřího Drahoše

První kolo prezidentských voleb má pro mě sladkohořkou příchuť. Samozřejmě se raduji z vítězství demokratického a prozápadně smýšlejícího kandidáta. Na druhou stranu mě vyděsilo, že 1 952 213 lidí, i přes možnost vybrat si někoho ze čtyř, se zavřenýma očima z pěti, šesti, seriózních demokratických kandidátů, si vybralo právě Andreje Babiše. To ve mně vzbuzuje obavy, jak dopadne druhé kolo, když už teď jsme svědky tak odporné kampaně.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Aktivizovat voliče výhrůžkami o válce je stejně podlé a nechutné, jako tomu bylo před pěti lety v případě uprchlíků, které by do Česka kandidát Jiří Drahoš „přivedl“, kdyby se stal prezidentem. Nebo Zemanova první kampaň postavená na zastrašování lidí návratem sudetských Němců do pohraničí. Jsme svědky toho, že Babiš, stejně jako v minulosti Zeman, postavil svou volební kampaň na populistických a nacionalistických argumentech. A bude opět velká škoda, jestli se strachující část populace chytí „na vějičky slov“ a bude ho (tvora „Zemano-Babiše”) proto volit. Takže já určitě do druhého kola půjdu a hlas dám Petru Pavlovi. Slušnost a čestnost jednou musí zvítězit!

David Gaydečka, promotér a někdejší člen týmu Karla Schwarzenberga

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Pozitivně mě překvapilo, že vítězem prvního kola nebyl Andrej Babiš, jak jsem očekával. Na výsledku prezidentských voleb se v mých očích pozitivně postupně projevuje, že se již 15 let při každé té volbě rozšíříme o osm, devět procent nových voličů, kteří nemuseli žít v totalitě. Netrpí nostalgií po té době, nemají špatné svědomí a hledí do budoucna. Díky za každého takového voliče.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Budu volit Petra Pavla. Dobře nás bude reprezentovat v zahraničí. Reprezentuje stejné hodnoty, které bych si přál, aby pro občany ČR i do zahraničí znamenal pojem Česká republika. A navíc na rozdíl od protikandidáta má i šanci nás víc spojovat než rozdělovat.

Monika Mudranincová, šéfredaktorka časopisu Marianne

1. Jak hodnotíte výsledky prvního kola prezidentských voleb?

Hodnotím je jako nepřekvapivé.

2. Koho budete volit ve druhém kole a proč?

Volit budu Petra Pavla, protože mu důvěřuji, že bude naši republiku zastupovat důstojně, klidně a reprezentativně.

Kompletní anketu, na kterou odpovědělo 48 osobností, najdete v minulém vydání Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články