Už se to blíží: Na Václavák se už chystá na 50 tisíc lidí. Jdou protestovat proti Ondráčkovi

Zdeněk Ondráček jako příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během tzv. Palachova týdne v lednu roku 1989. (Reprofoto: Česká televize)

Zdeněk Ondráček jako příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během tzv. Palachova týdne v lednu roku 1989. | FOTO: Reprofoto: Česká televize

Zvolení Zdeňka Ondráčka do vedení komise pro kontrolu GIBS naštvalo dost lidí. Někteří od nadávání na sociálních sítích přešli ke konkrétním akcím. V pondělí se na Národní třídě v Praze měl uskutečnit protest proti zvolení Zdeňka Ondráčka. Za prvních několik hodin od zveřejnění události přislíbily účast čtyři tisíce lidí. Dalších 13 tisíc projevilo o akci zájem. Oba počty rychle rostou. V pondělí se dostaly na celkové číslo 48 tisíc lidí. Organizátoři přesunuli místo konání z Národní třídy na dolní část Václavského náměstí.

„Jasné vyjádření nesouhlasu se zvolením komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Člověk, který coby příslušník komunistické policie mlátil během Palachova týdne v lednu 1989 vlastní spoluobčany, nemůže být v tak vysoké a důležité funkci,“ uvádějí pořadatelé akce. Podrobnosti najdete ZDE.

Sraz na Václavském náměstí bude v pondělí 5. března. Od 17 hodin budou přítomny stánky s peticí za volbu nového předsedy stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. V 19 hodin potom všichni účastníci zvednou nad hlavu srolovaný list petice nebo jiný bílý papír jako symbolický neobušek.

Na stejnou dobu je plánována tato akce také v Brně. Tam se uskuteční na náměstí Svobody.

Zdeňka Ondráčka zvolili do důležité funkce poslanci KSČM, ANO a SPD. Dali mu přednost před kandidáty ODS a Pirátů. Zvolení Ondráčka lidem vadí kvůli tomu, že má kontrolovat kontrolory policistů. V roce 1989 přitom v Praze tloukl lidi toužící po svobodě. Ondráček nikdy neřekl, že lituje svých činů. Nikdy se neomluvil. Naopak uvedl, že by nic neměnil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá s svobodná média. Podpořte proto Revue FORUM a kupte si předplatné ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]