Al-Káida teď bude nebezpečnější než za Usámy bin Ládina, varují odborníci

Usáma bin Ládin (Hamid Mir)

Usáma bin Ládin | FOTO: Hamid Mir

Nejznámější teroristická organizace světa má podle informací deníku The Sun nového šéfa. Al-Káidu má nyní vést muž, který je podle odborníků na terorismus v mnohém nebezpečnější než Usáma bin Ládin. Přitom právě on byl po útoku na World Trade Center dlouhá léta považován za největší hrozbu.

Egypťan Saif al-Adel, který je považován za nového šéfa teroristické organizace, se údajně pustil do náboru nových bojovníků. Bývalý generál, o němž se hovoří jako o bezohledném muži, má převzít kontrolu nad Al-Káidou po Ajmanovi az-Zawáhirím.

O jeho smrti se sice spekuluje již několik let, ale oficiálně je stále nástupcem Usámy bin Ládina, který byl zabit Američany v roce 2011. Podle britského odborníka na terorismus se však nyní chystá nová etapa Al-Káidy. 

„Ve srovnání se Zawáhirím bude pravděpodobně mnohem efektivnějším vůdcem, dokonce možná víc než bin Ládin,“ říká o novém šéfovi plukovník Richard Kemp. „Je vysoce pravděpodobné, že bude novým vůdcem, protože je mezi Al-Káidou velmi respektován,“ dodává.

Zároveň upozorňuje, že ho uznávají i bojovníci Islámského státu. „Mohl by nalákat členy ISIS, aby se připojili k Al-Káidě, nebo aby mezi nimi došlo k nějakému splynutí,“ varuje Kemp s tím, že hrozbou je íránský vliv. Teherán by totiž mohl využít obávané teroristické organizace k útokům na USA.

Al-Káida byla sice poslední dobou mimo zájem médií, ale to neznamená, že neexistuje. V současnosti se pokouší získat zpět vliv v Afghánistánu, kde spolupracuje s Tálibánem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články