Alarmující dopis praktické lékařky: Jsme jako vojáci bez rozkazů, takhle se válka vyhrát nedá

Ochranné pomůcky? Vyprodáno (ČTK)

Ochranné pomůcky? Vyprodáno | FOTO: ČTK

Deník FORUM 24 získal dopis praktické lékařky MUDr. J. K. z Prahy o alarmující situaci ve zdravotnictví. Redakce zná její celé jméno i společnost, ve které pracuje. Rozhodla se však zdroj ochránit vzhledem ke zkušenostem, kdy premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch veřejně a lživě napadají kritiky nefungujícího státního systému.

DOPIS LÉKAŘKY V PLNÉM ZNĚNÍ:

Události posledních dní mi doslova nahánějí strach. Pokud okamžitě nepřijde někdo, kdo začne chod zdravotnictví řídit, máme do týdne v karanténě většinu zdravotníků. Vzhledem k tomu, jak napjatá je personální situace běžně, budou následky nedozírné.

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Vůbec nechci mluvit o tom, že není dezinfekce a pomůcky, na to už jsem rezignovala. Ale naprosto nechápu, jak je možné, že za normálních okolností máme doporučený postup na všechno mnohdy až absurdně. A dnes, když se rozbíhá nebezpečná pandemie, nepřicházejí doporučení žádná.

Ministr zdravotnictví radí v televizi lidem, aby se obraceli na praktické lékaře, a praktičtí lékaři nemají žádné instrukce. Poslední doporučení máme z 8. března, ta jsou ale k dnešku zcela irelevantní.

Radím lidem, jak nejlépe umím, ale domnívám se, že takhle se pandemie zvládnout nedá. Z médií jsem se včera dozvěděla, že od tohoto týdne mohu indikovat laboratorní vyšetření na COVID-19, ale nikdo mi nesdělil, jaká jsou indikační kritéria a jak mám indikaci provést.

Včera mi jedna pacientka sdělila, že v Ústřední vojenské nemocnici jí řekli, že máme psát doporučení formou sms zprávy pacientovi do telefonu. Přijde Vám toto adekvátní? Proč není ustanovený někdo, kdo by zdravotnictví řídil a řekl všem složkám, co a jak mají dělat? Jsme jako vojáci první linie bez pomůcek a bez rozkazů, takhle se válka vyhrát nedá.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Z dosavadních zkušeností jsem přesvědčená, že nakažených je mnohem více, než jsou čísla, která ministerstvo uvádí. Naše ordinace má 2000 pacientů a nikdo z mých pacientů zatím testován nebyl, respektive já o tom nevím. A to mám spoustu lidí doma v karanténě s cestovatelskou anamnézou a spoustu pacientů v neschopnosti s příznaky akutní respirační infekce.

Navíc nikdo lidi v karanténě centrálně neeviduje. Na hygieně mi minulý týden sdělili, že si mám vést vlastní seznam a použít ho v případě, že ho někdo ode mě bude chtít. Ne každý, kdo je v karanténě, má vystavenou elektronickou neschopenku, naopak je to menšina. Většina mých pacientů pracuje z domova v režimu home office. Z jakých čísel tedy ministr vychází, když hlásí v televizi, kolik lidí je v karanténě, opravdu nechápu.

Prosba o pomoc

Dopis MUDr. J. K. ze dne 17. března byl adresovaný poslankyni Miroslavě Němcové. V závěru prosí zákonodárce o pomoc, protože situace se neubírá dobrým směrem.

Až takhle daleko nechali situaci ve zdravotnictví dojít marketingový premiér a jeho ministr zdravotnictví, jehož jedinou devizou je naprostá oddanost šéfovi?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]