Poslední rozloučení s Madeleine Albrightovou. Nikdy nezapomněla na svůj původ, řekl Biden

Madeleine Albrightová (Profimedia)

Madeleine Albrightová | FOTO: Profimedia

Ve Washingtonské národní katedrále proběhl ve středu pohřeb Madeleine Albrightové, pražské rodačky a první ženy v čele americké diplomacie, která zemřela 23. března ve věku 84 let. V předních lavicích v katedrále se usadili současní i bývalí nejvyšší činitelé USA, kromě prezidenta Joea Bidena například někdejší šéfové Bílého domu Barack Obama a Bill Clinton. 

Současný šéf Bílého domu hned v úvodu svého proslovu připomněl, že Madeleine Albrightová pocházela z Česka. „Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky,“ řekl Biden. „Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století nebránil svobodu tak jako ona. Nikdy také nezapomněla na svůj původ,“ pokračoval americký prezident.

()

„Jméno Albrightové je stále synonymem Ameriky jako síly pro dobro ve světě,“ prohlásil Biden. Ve své řeči se také vrátil ke chvíli, kdy se dozvěděl, že Albrightová zemřela. V tom okamžiku byl na zahraniční cestě, na které podle svých slov upevňoval vztahy se spojenci. „Madeleine se významně zasadila o to, že NATO zůstává stejně silné,“ pronesl Biden.

Připomněl také slova, která Albrightová pronesla na pohřbu českého prezidenta Václava Havla v roce 2011. „Vrhal světlo na ta nejtemnější místa a neustále nám připomínal závazky, které máme jeden vůči druhému,“ řekl šéf Bílého domu. „Tato slova platí i pro Madeleine,“ dodal.

Piety se celkem zúčastnilo asi 1400 hostů, mezi nimi rovněž český ministr zahraničí Jan Lipavský, předseda senátu Miloš Vystrčil, místopředseda senátu Jiří Růžička a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer.

Mezi účastníky byl rovněž ministr zahraničí Antony Blinken, šéf Pentagonu Lloyd Austin, exministryně zahraničí Hillary Clintonová či neúspěšný kandidát na prezidenta z voleb v roce 2000 Al Gore.

Všichni účastníci přitom měli na žádost rodiny zesnulé uvnitř nasazené roušky. Washington se v posledních týdnech potýká s poměrně rychlým nárůstem počtu nakažených koronavirem.

Kromě prezidenta Bidena při obřadu přednesli projev oba manželé Clintonovi a tři dcery Albrightové. Bývalá republikánská ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přečetla pasáž z bible. Zazněla rovněž hudební vystoupení, například od jazzové legendy Herbieho Hancocka.

Albrightová byla mezi lety 1993 až 1997 velvyslankyní USA při OSN a od roku 1997 pak čtyři roky ministryní zahraničí. V té době byla nejvýše politicky postavenou ženou v historii USA.

ZÁZNAM POHŘBU V ANGLIČTINĚ MŮŽETE SLEDOVAT ZDE:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]