Schillerová se proměnila z údajně nestranické odbornice v ústřední postavu hnutí ANO

Alena Schillerová (ANO) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Není to tak dávno, kdy o sobě bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že je předseda opozice. I když přistoupíme na to, že něco takového existuje, přestože se tento termín nikdy v minulosti nepoužíval, je potřeba říct, že pokud má opozice nějakého předsedu, není to ve skutečnosti Andrej Babiš, a dokonce to není ani žádný předseda, nýbrž předsedkyně Alena Schillerová. Co z toho vyplývá o hnutí ANO, které dnes tvoří hlavní opoziční uskupení?  

Babišovo hnutí v současné době nemá viditelnějšího politika či političku, než je právě bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Dokonce ani předseda hnutí ANO Andrej Babiš v posledních týdnech není tak přítomný ve veřejném prostoru a v médiích jako současná předsedkyně poslaneckého klubu ANO Schillerová. Je to ona, kdo se postupně stále více stává hlavní tváří opozice a kdo také formuluje nejdůležitější výhrady vůči plánům Fialovy vlády.

()

Alena Schillerová se přitom členkou hnutí ANO stala spolu s bývalým ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem teprve loni v říjnu. Několik let tak byli ve vládě Andreje Babiše jako nestraníci bez jakékoli potřeby do Babišova uskupení vstupovat. Součástí hnutí se stali až v době, kdy Schillerová začala působit jako šéfka jeho poslaneckého klubu a Havlíček jako jeho místopředseda.

Ještě loni v září před sněmovními volbami ale Schillerová i Havlíček říkali něco jiného. „Vstoupit do ANO neplánuji. Prosazuji politiku hnutí ANO, ale nikdy jsem nebyla v žádné straně ani hnutí. Navíc kdybych byla v hnutí, určitě bych se ho snažila nějak ovlivňovat. Jsem člověk, který je velice aktivní a vždy se snaží věci nějakým způsobem změnit. To se nedá dělat jen tak napůl,“ zdůraznila v září loňského v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Schillerová.

Něco podobného prohlašoval koncem září i Havlíček: „Nikdy jsme neřešili, že bych tam měl vstoupit. Hnutí ANO není postavené na stranických knížkách. V hnutí ANO se naštěstí vždy posuzovala výkonnost. Reprezentuji hnutí ANO, kopu za něj, snažím se pomáhat v programu. Na to nemusím mít knížku.“

Nejčastěji používaná mluvící hlava hnutí ANO

Jedna věc jsou plány a druhá věc je realita. Stačilo málo a najednou se ukázalo, jak moc důležitá ona stranická knížka je, a do Babišova hnutí vstoupila Schillerová i Havlíček. Ono by opravdu trochu bilo do očí, pokud by bývalá ministryně financí reálně fungovala jako hlavní mluvčí opozice, nejčastěji používaná mluvící hlava hnutí ANO a rovněž předsedkyně jeho poslaneckého klubu, a přitom nebyla ani jeho pouhou řadovou členkou. To bylo nutné zcela pragmaticky změnit.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

A Alena Schillerová to také zcela pragmaticky změnila a neváhala prolomit to, že nikdy v životě nebyla členkou žádné politické strany či hnutí. Zatím ovšem stále platí, že Schillerová, a stejně tak ani Karel Havlíček, nejsou ve vedení hnutí ANO. Mezi jeho místopředsedy a místopředsedkyněmi tak dnes najdeme bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce, někdejšího předsedu poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a poslankyni Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

I to se ale může velmi brzo změnit a Schillerová se může ve vedení ANO objevit stejně tak rychle, jako do hnutí vstoupila. Dávalo by to smysl, byť zatím není jasné, jestli by se stala jenom jeho místopředsedkyní, anebo zda by dokonce nastoupila do funkce nejvyšší, kterou by jí mohl přenechat Andrej Babiš, aby mu funkce nepřekážela při případné prezidentské kandidatuře.

V každém případě lehkost, s jakou se Alena Schillerová proměnila z nestranické „odbornice“ v klíčovou postavu hnutí ANO v dolní komoře (a jenom tam), která stále více zastiňuje i samotného Babiše a která ho dokonce dost možná v čele hnutí jednoho dne vystřídá, vypovídá o tom, jak daleko má Babišovo hnutí do standardního předvídatelného politického uskupení, kde platí určitá pravidla a kde fungují nějaké ustálené procedury.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]