Alena Schillerová ví, jak kličkuje Lionel Messi, a umí poznat karetní trumf

Alena Schillerová (ANO) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Ví se, že ANO vládu nepodpoří, a tak je zajímavé sledovat, jak budou Babišovi zaměstnanci rozvíjet jeho úvodní proslov. Jako mají divadelní představení pevnou režii, bylo pevně vystavěno i vystoupení předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové.

Na začátek nakráčela k mikrofonu a se zachmuřenou tváří připomněla, že podle usnesení parlamentu z 20. 7. 1996 musejí být na schůzi, kde se jedná o vyslovení důvěry vládě, přítomni všichni ministři. S ohledem na úvodní hodinové vystoupení, v němž se bývalý premiér Babiš marně snažil udržet myšlenky pohromadě a skákal od tématu k tématu v duchu jím proslaveného „blábolení“, však řady vládních křesel notně prořídly. Následovala tedy pětiminutová pauza, aby bylo liteře usnesení učiněno zadost, a ministři se vrátili do sálu.

()

Je pochopitelné, že šéfka nejsilnější opoziční strany vládní prohlášení četla pečlivě a věnovala mu potřebný čas, jak přítomné poslance informovala. Dokonce jej četla „s otevřenou myslí“, protože to, jakým směrem hodlá vláda jít, je pro ni důležité jako „pro matku, babičku i političku“.

A pak se od řečnického pultu začaly řinout podobné fráze, které zazněly již z úst jejího předřečníka. Vláda nemá žádné plány do budoucna, nabízí jen prázdná prohlášení, neví, kde vzít potřebné finance, porušuje svoje sliby dané před volbami. Podobných stesků bylo skutečně mnoho a není nutné je vypočítávat.

Snad jen, že i ona se stejně jako Babiš pochválila, že Česká republika má šesté nejnižší zadlužení v Evropské unii. Jenže jak namítá například 1. místopředsedkyně poslanecké sněmovny a poslankyně za STAN Věra Kovářová, „ještě nedávno jsme měli druhý či třetí nejnižší dluh. A covid byl všude, tím ten kolaps státní kasy nevysvětlí“.

Takže vlastně za zmínku stojí jen několik přirovnání, která Schillerová použila. Poslanci v sále i případní posluchači sledující přenos na internetu se dozvěděli, že nastupující koalice kličkovala jako Messi, že se tváří jako zachránce Mléčné dráhy, že by se za některá rozhodnutí nemusel stydět ani sir Humphrey z britského satirického sitcomu Jistě, pane ministře. Ovšem vrcholným prohlášením bylo, že vláda celou dobu blafovala, a když konečně vyložila své karty na stůl, drží místo královské postupky jen jeden pár sedmiček.