Aleš Brichta ví, že Babiš nebyl estébák

Eric Drooker

Časopis Týden uveřejnil pozoruhodný rozhovor, v němž odpovídají na otázky dva lidé z naprosto opačného názorového spektra – Michael Kocáb a Aleš Brichta. Samozřejmě se neshodují na názorech na prezidenta Miloše Zemana či migrační krizi, zvláštní ale je, co Brichta prohlásil o ministru financí Andreji Babišovi.

Kocáb v rozhovoru uvádí, že jedním z velkých problémů České republiky je fakt, že Babiš vlastní stěžejní média. „Vidíš, a jsme zase u toho. Je to dehonestace Andreje Babiše, kterému předhazují, že byl estébák. A nebyl, to vím,” odporoval mu Brichta.

Ještě zajímavější jsou jeho argumenty – zmiňuje, že s Babišem pracovat v zahraničním obchodu a „posílal mu sprostý telefaxy“. „No dobře, ale tys nečetl ty dokumenty ze Státní bezpečnosti?” diví se Kocáb.

„Vím, jak to fungovalo. Když někdo vyjížděl za hranice, musel podepsat, že když se dozví o kriminální činnosti spolupracovníků, bude to hlásit. Tohle jim podepsal, ale to nemělo s estébáky nic společného,” prohlásil Brichta.

Kocáb připomíná, že ministr financí je oligarcha, má v rukou majetek i média a procházejí mu různé kauzy, např. Čapí hnízdo. „A co mi má vadit? Že jsem zabezpečený, tak jdu do politiky a neberu úplatky? Samozřejmě, jsou tam věci, na kterých trochu vydělám. A co s Čapím hnízdem? Ten princip je jednoduchý. Od Agrofertu se oddělila nějaká menší jednotka, protože Agrofert by nedosáhl na dotaci. Výsledek je, že to postavili, dotace se nerozkradly a Babiš si z toho nic do kapsy nestrčil. Počítá se vždycky výsledek a výsledek je, že Čapí hnízdo funguje,” zastal se Babiše Brichta. Kocáb jeho argumentaci označil za švindlfilozofii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]