Aleš Rozehnal: Vláda zlého snu zřejmě brzy skončí

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO) | FOTO: ČTK

  1. I přes vysoký volební zisk hnutí ANO ukazují české parlamentní volby roku 2021, že česká společnost odmítla populistickou oligarchickou vládu, která měnila Českou republiku v mafiánský stát založený na institucializované korupci. Odmítla i nekompetentní chaotické řízení státu spočívající mimo jiné ve fušování předsedy vlády zejména do oblastí, kterým rozumí ještě méně než řada jeho ministrů.

Výsledek voleb znamená i faktický konec zřejmě nejodpudivějšího jevu těchto voleb, kterým byla policejní strana Přísaha. Jejímu zakladateli, u něhož není jasné, zda mu více chybí schopnosti, inteligence, nebo charakter, tak nezbude nic jiného, než aby se odebral do svých rodných Pohořelic a v restauraci U Vavříků za panáka zelené vyprávěl své smyšlené historky o tom, jak odhalil, chytil a zavřel vagony mafiánů.

Týdeník FORUM (archiv)

Trest za lokajskou kolaboraci

Z dlouhodobějšího hlediska je také jasné, že ANO v politice končí. ANO totiž není standardním politickým subjektem, ale připomíná spíše akciovou společnost s jediným akcionářem a jednočlenným představenstvem. Jeho ministři a funkcionáři jsou pak v pozici vedoucích koncernových divizí, kteří mohou zmizet na základě jediného pohybu hlavy jejich šéfa.

ANO bez Babiše připomíná špatný vtip. A Andrej Babiš nemá zájem provádět opoziční politiku. Jeho jediným zájmem je státní byznys, tedy byznys jeho vlastního koncernu subvencovaný státem a obchodování se státem, z něhož nikdy stát nevyjde jako vítěz.

Politická aktivita Andreje Babiše se tak bude soustředit výhradně na udržení pozic, které ve státním byznysu získal, a na odvrácení následků jeho konfliktů se zákonem.

Vypadnutí ČSSD z vysoké politiky je spravedlivým trestem za lokajskou kolaboraci některých jejích politiků s Andrejem Babišem.

Vzhledem k tomu, že jejich tradiční voliči utekli k jiným stranám, snažila se ČSSD najít voličstvo nové. Původní sázka Bohuslava Sobotky a jeho poradců na levicové liberály úplně nevyšla, a tak se duo Maláčová – Stropnický obrátilo na skupinu, kterou nelze označit jinak než jako levicové mešuge. Naštěstí se mimo tohoto dua podobní jedinci ve společnosti zřejmě prakticky nevyskytují.

Pražské mordy ()

Hubený volební výsledek Trikolory a spol. je odpovědí všem falešným věrozvěstům rekrutujícím se zejména z řad bývalých členů ODS, kteří předpovídali této straně poté, co se zbavila sebestředného a samolibého Václava Klause mladšího, pád do politického propadliště dějin. Trikolora tak bude ještě nějakou dobu žehrat na nepřízeň médií, ale čeká ji osud Alternativy pro Českou republiku 2017 a podobných subjektů.

Klientelistický způsob podnikání

Vypadnutí KSČM z poslanecké sněmovny je dokončením řešení problému existence hegemona komunistického diktátorského režimu prostřednictvím stárnutí a postupného odchodu komunistického voličstva z tohoto světa.

Volební výsledek SPD Tomia Okamury, přibližně stejný, jaký mělo hnutí v minulých volbách, ukazuje, že styl politického primitivismu zaměřený na lumpenproletariát má svoje limity.

Dá se ale předpokládat, že Andrej Babiš se snadno od vlády odstavit nedá. Jeho podnikatelský koncern by bez napojení na stát nepřežil. A dá se očekávat, že poprvé od chvíle, kdy přebral Agrofert svému původnímu zaměstnavateli, bude stát vůči jeho klientelistickému způsobu podnikání nepřátelsky naladěn.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]