Obrana naší svobody nestojí na efektních akcích. Musíme přidat

Demonstrace za svobodu médií (Zbyněk Pecák)

Demonstrace za svobodu médií | FOTO: Zbyněk Pecák

Svoboda, nesvoboda. Normalizace, charta, anticharta, reálný socialismus. Potlačování lidských práv. Často abstraktní slova. Jakmile vám zasáhnou do života, stávají se bolestivě skutečnými. Alexandr Kliment, můj děda, byl spisovatel. Spolu s Pavlem Kohoutem rozjížděli Pražské jaro. Babička Jiřina Klimentová byla akademická malířka. Oběma jim zničili život komunisté. Nemohli pracovat ve svých profesích, šikanovala je StB. Nikdy si nestěžovali. Zeptat se jich už nemůžu. Ale zajímalo by mě, co by říkali na to, že se moci ujímají extremisté, a establishment za tichého souhlasu veřejnosti tvrdí, že bílá je černá.

Rád jsem si s dědou povídal. O tom, co zažil za války a za komunismu, o politické situaci, o historii. Před lety jsem nekorektně otevřel téma vyrovnání se s minulostí: „Dědo, stejně je zajímavé, že se komunisti po revoluci nevěšeli.“ Nelíbilo se mu to. „Není to tak jednoduché, v Rumunsku to dělali a byla z toho válka. Jednou jsou v parlamentu a je to třeba respektovat.“ Stejně tak neměl rád „Zeman není můj prezident.“ Je. Zvolili ho lidé, není to Heydrich ani Gottwald.

Byl smířlivý, ale pevný v názorech, před bolševiky neuhýbal. Dokázal věci popsat, jak jsou. Nekličkoval. To samé uměl Václav Havel, říct jasně, co je zlo, a co není. Mluvit jednoduše není jednoduché. Ale je to očistné. Je to vlastnost, kterou mají děti. V dospělosti ji bohužel ztrácíme.

Tedy pro pořádek. Popišme bez ideologických nánosů a osobních pocitů situaci.

  • KSČ byla (stejně jako podobné organizace založené na její ideologii) organizací zločinnou a zavrženíhodnou. Tak praví § 2, odst. 2 Zákona o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu.
  • Předseda současné KSČM je agentem StB, krycí jméno Falmer.
  • Předseda vlády ČR Andrej Babiš je agentem StB, krycí jméno Bureš. Potvrzeno slovenským Ústavním soudem.
  • Andrej Babiš je jediným trestně stíhaným premiérem v EU.
  • Podle české policie a kontrolních orgánů EU kradl Andrej Babiš z veřejných peněz.
  • V roce 1948 komunisté zlikvidovali sociální demokracii nuceným sloučením obou stran.
  • Letos, 70 let od puče, umožňuje vedení sociální demokraté návrat komunistů k moci na (polo)vládní úrovni.
  • Většině lidí je to jedno.

Jen fakta. Řeči o závazku vůči voličům, vládní zodpovědnosti, makání, mafii, spiknutí, půdorysech a konstruktivním přístupu to nezmění.
Je to vlastně otravné, máme svých starostí dost. Proč řešit politiku. Ale o svobodu nepřicházíme z minuty na minutu, děje se to plíživě. Jak žáby v hrnci s vodou, co se postupně ohřívá. Lidmi prostupuje letargie. Elity nevědí, co s tím. Skvělé prostředí pro nejrůznější Tomie a Andreje. Parazity, kteří chtějí peníze a moc. A je jedno jak. Slibují rychlá řešení, hledají jednoduché terče. Jednou to jsou buržousti, pak uprchlíci a muslimové nebo prohnilí tradiční politici.

Lid nejsou ti okolo nás, jsme to my. Pokud se nebudeme angažovat, nic se nezmění. Cinkat klíči na Václaváku je fajn, ale asi budeme muset přidat. Volit, debatovat, vstupovat do politických stran, ozývat se, když nám něco nelíbí, navrhovat, co a jak dělat lépe. Nebrečet, že to pokazili politici. Nepokazili. My jsme jim to dovolili. Lézt na barikády, když je nejhůř, je pozdě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]