Alexandra Alvarová: Na výstupy odpůrců očkování je potřeba reagovat

Alexandra Alvarová (archiv AA)

Alexandra Alvarová | FOTO: archiv AA

Ve chvíli, kdy se expertka na odhalování manipulací Alexandra Alvarová doslechla o zneužití symbolu holokaustu v protestu českých odpůrců očkování, cloumala s ní zlost. Česká společnost ale podle ní nemá jinou možnost, než s těmito lidmi mluvit. „Pokud totiž tenhle komunikačně-behaviorální trik manipulátorů neodzbrojíme sami, čeká nás masové umírání a bankrot,“ varuje v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Ještě v prosinci, když Tomio Okamura ve „vánočním povídání“ na jedné z rozhlasových stanic holdingu Agrofert bránil práva neočkovaných občanů, vypadalo to, že prezentuje svůj populistický způsob, jakým se staví ke sledovanému tématu imunizace obyvatelstva. A sotva začal volební rok, vyjevili tentýž postoj všichni jemu podobní. Jak taková věc vzniká?

AntiVax hnutí je sociální proud s dlouhou historií. Jako všechna anti-vědecká a konspirační hnutí má základ v reálu. Na začátku je vždy nějaká reálná obava, reálná zkušenost. Lidé se už delší dobu obávají velkého vlivu „Big Pharma“, který reálně existuje, a protože ho nemohou nijak popsat a nikde se o něm nedočtou, tak fantazie pracuje.

Alexandra Alvarová a její nová kniha  (FB)

Jediná reálná zkušenost, kterou mohou sami zakusit, jsou vedlejší účinky léků a vakcín. Tak se začalo konspirovat, lidové pověsti takhle začínají vždycky. Jenže se do toho přidaly dva katastrofální faktory. Algoritmus sociálních sítí, který pomáhá „líbivým“, nikoli pravdivým informacím, aby se šířily. A rusko-čínská informační válka, která toto hnutí před deseti lety začala živit, z něj udělala celosvětovou smršť. Oni sledují zcela konkrétní cíl a mají k němu jak peníze, tak nástroje pro šíření líbivých manipulací na sociálních sítích. Jde jim o to, aby země Západu zbankrotovaly, protože tento stav přetížení nemocnic má předpoklady k tomu, aby vyvolal třeba i státní bankroty.

Debata o způsobu, jakým bude Česko upouštět od restrikcí, až bude očkovaná většina zájemců, je v době navyšování skladovacích kapacit krematorií ve věcném ohledu předčasná. Není vakcína, nově chybí i jehly, není infrastruktura, ale emoce národa se tříští na otázce dvou táborů – očkovaných a neočkovaných – a na tom, jaké se komu budou nabízet možnosti. Jak na toto zjevné zneužívání pandemie ze strany Okamury, Klause a jim podobných k získání výhody v politické soutěži nejlépe reagovat?

Smyslem rusko-čínské informační války, které oba pánové tak dobře slouží, je udržovat společnost v informačním a rozhodovacím chaosu. Dobře se o to stará tato manažersky neschopná vláda, ale stále ještě hrozí, že se společnost semkne a začne vystupovat vzhledem k šířící se infekci disciplinovaně a ve vzájemném ohledu a pomoci. To dost snižuje reprodukční číslo R, jak vidím třeba tady v Kanadě. To se jim nehodí, oni potřebují, aby nás stonalo a umíralo co nejvíc. Takže používají váhu své politické autority k šíření zmatečných narativů, opačných než ty, které vedou k soudržnosti.

My máme v rukou i bez této neschopné vlády a bez vakcíny jeden strašně silný nástroj, kterého jsou Češi schopni víc než jakýkoli jiný národ na světě. Svépomoc a improvizaci. Na jaře jsme šili roušky, dělali datové modely, vyvíjeli respirátory. Na přežití to nestačí, protože to je role vlády a státu. Ale stačí to na snížení čísla R, to ve svých rukou máme. A právě proto nás denně hecují stránky, abychom demonstrovali, chodili do hospod, ignorovali covid. A to se jim podařilo brilantně.

Racionální část společnosti musí nyní uchopit tu část komunikace směrem k té zmatené části, kterou měla zajistit vláda. Tito lidé byli na síti indoktrinováni a emocionálně excitováni stejným způsobem, jako to dělají sekty. Zjednodušeně řečeno, musíme se naučit s nimi zacházet tak, abychom je nezaháněli ještě hlouběji do přijetí a respektu, kterého se jim dostává uvnitř sekty, zatímco my na ně řveme, že jsou debilové.

Exprezident Klaus na třítisícové demonstraci, bez roušky a podpořený populárním bavičem, ujišťuje své příznivce o tom, že se nenechá očkovat. Další si připínají Davidovu hvězdu, do níž je vepsáno „Neočkovaný /netestovaný“. Vzhledem k tomu, jakými provokacemi si dotyční říkají o pozornost, je dost těžké projevit porozumění.

Sama na sobě vidím, jak je to těžké, ale tohle musíme dokázat. Pokud totiž tenhle komunikačně-behaviorální trik manipulátorů neodzbrojíme sami, čeká nás masové umírání a bankrot. Vláda už jasně demonstruje, že nehodlá nebo neumí nic dělat. Takže jako obvykle zbývá tradiční česká metoda: Urob si sám.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Právě o tom vedu debatu s expertem na šíření pomocí algoritmů sociálních sítí Josefem Holým, s nímž připravujeme podcast Kanárci v síti. Na tu Davidovu hvězdu jsem vyletěla, jak když ve mně stisknete nějaký čudlík. Josef Holý mě klidně upozornil, že součástí vytváření sekt je i tzv. viktimizace, to jest vyvolávání pocitu, že jste oběť a že vám někdo ubližuje. Ten trik s hvězdou jim vyšel dokonale. Nenašla jsem nikoho, kdo by ty lidi neoznačil za kretény.

Víte, proč jehovisté posílají lidi stát na rohu s časopisy? O nábor nových členů tam nejde. Jde o to, aby zakoušeli posměch a nedůvěru kolemjdoucích. Nic vás tak nepřibije dovnitř sekty jako odpor okolí. Jedině uvnitř vám má být dobře, jedině tam se máte cítit bezpečně.

Komu že vyšel ten trik, kdo jsou ti „oni“?

Organizátorům AntiVax hnutí, kde se setkávají obchodní zájmy Ruska, Číny a … teď se podržte: výrobců alternativních potravinových doplňků.

Doporučujete s antivaxery mluvit. Jenže nebude ten kriticky uvažující zbytek společnosti svým zapojováním se do debaty s nimi paradoxně posilovat to jimi nastolované téma, a tím přispívat k dělení společnosti?

Těm s tou hvězdou už AntiVax nikdo do smrti nerozmluví. Jenže ona je to zákeřná věc. Když to necháme úplně bez odpovědi, radikalizují se i ti, kteří do toho zatím nespadli.

Pro nás racionální typy je prostě imperativ: nezesměšňovat, nenadávat, netupit jejich důstojnost. Kvůli tomu se do toho dostali, a my jim musíme nechat otevřené dveře zpět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]