Alexandra Alvarová: Rusové chtějí Západ rozvrátit

(Archiv)

FOTO: Archiv

Alexandra Alvarová dlouhodobě zkoumá šíření dezinformací a metody hybridní války. Je autorkou knihy Průmysl lži. V následujícím rozhovoru popisuje, jak se v průběhu posledních desetiletí měnily způsoby, jimiž se Sovětský svaz, respektive Rusko, pokoušelo a stále pokouší rozvrátit západní svět.

Jak a kdy informační válka ze strany Ruska vlastně vznikla?
V oblasti propagandy jsou Rusové nejlepší na světě a vždycky byli. My máme permanentní tendenci je podceňovat kvůli tomu, že nejsou schopni uživit své vlastní lidi a že jejich ekonomika je bídná. Ale to pro ně není důležité. Oni mají nejlepší světové kapacity na výzkum behaviorální psychologie a nejlepší umělce. V rané fázi Rusko po roce 1917 exportovalo komunismus jako ideologii a Komunistická internacio­nála sloužila jako celosvětová ideová základna pro export komunistických memů a umělecké propagandy. Pomáhaly jim v té době špičky sovětské kultury: malíři, básníci, tanečníci. Oni měli na Západě renomé, všude na světě jim lidé naslouchali. Dnes na to Rusové navazují v oblasti memetické války, protože mem je mikrojednotka kulturní informace. Tehdy měli Rusové respekt a mohli šířit i tu ideologii, protože lidé nevěděli, co se v Rusku děje.

Jenže to se časem změnilo…
Po druhé světové válce se díky spisovatelům a emigrantům z Ruska rozkřiklo, jak to v Rusku vypadá, a bylo po srandě. Svět se dozvěděl o stalinských čistkách, o strašlivém hladomoru na Ukrajině. Rusko se zapsalo do veřejného povědomí jako Mordor, země mučení, hrůz a tyranie, kde počet obětí komunistických koncentráků vysoce převýšil nacistické Německo. Už nebylo na čem stavět. A tak v roce 1963 vzniklo uvnitř KGB Oddělení dezinformací. Bylo rozhodnuto, že Rusko už nebude exportovat představu, jak je skvělé, ale že bude rozvracet Západ zevnitř.

Jak to probíhá?
Od šedesátých let nepřetržitě až do současnosti intenzivně shromažďují informace o mentálních slabinách západního prostoru. O tom, co je u nás špatně, co se nám nedaří, kde jsou ve společnosti trhliny, jaké ideové proudy se tu rozvíjejí, co je zlé, zkažené nebo nedotažené. To je to zlato, na kterém lze budovat úspěšnou informační válku. To vždy pečlivě zaznamenávali a vyhodnocovali a v každé té trhlině či slabině si našli…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články