Alexandra Udženija: ČSSD klidně slíbí cokoli, když to daňový poplatník zaplatí

Eric Drooker

Kauza propouštěných horníků v OKD nebo na Mostecku je podle Alexandry Udženija vhodným předvolebním tématem pro sociální demokraty. Ti jsou podle 1.místopředsedkyně ODS ochotni s vidinou lehce sesbíraných hlasů, slíbit lidem, kteří přijdou o práci, nadstandardní kompenzace, které zaplatí daňoví poplatníci. Udženija si myslí, že by bylo daleko rozumnější propuštěným horníkům pomoci najít práci v jiném oboru, než jejich situací zatěžovat již dnes složitý sociální systém.

Neodvratné propouštění v Ostravsko-karvinských dolech je smutnou realitou, ale to by nemělo podle opoziční političky znamenat nesmyslné sliby. „Požadavky odborů a představitelů ČSSD vytvářet speciální podmínky pro horníky, kteří přijdou o zaměstnání, jsou nepřijatelné. Sociální demokraté ale před volbami slíbí cokoli,“ myslí si Udženija. „Kde na to vezmou, jak u nich bývá zvykem, neřeší. Protože daňový poplatník nakonec jejich šílené nápady nějak zaplatí. Zaplatíme to i tentokrát, 8 000 měsíčně pro každého propuštěného zaměstnance OKD po dobu 5 let,“ upozorňuje. „A aby pan premiér ulovil oveček ještě více, rozšířil návrh na tuto finanční kompenzaci ještě na mostecké horníky,“ dodává 1.místopředsedkyně ODS.

„Česká republika má platné zákony, které se ztrátou zaměstnání počítají a tomu odpovídající sociální dávky, které mají pomoci lidem překonat těžkou dobu,“ uznává první žena občanských demokratů. „Nemají za cíl vytvářet desetitisíce osob na dávkách žijících bez motivace práci hledat. Horníci jak na Ostravsku, tak na Ústecku dlouhou dobu věděli, že konec těžby se blíží,“ varuje politička. „V období rekordně nízké nezaměstnanosti pomozme propuštěným horníkům najít práci v jiném oboru, nevymýšlejme však další výjimky a komplikace již tak složitého daňového a sociálního systému,“ nabízí řešení Alexandra Udženija z ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner