Alexandra Udženija: Odmítáním EET chrání ODS poctivé a pracovité

ods.cz

Alexandra Udženija, 1.místopředsedkyně ODS | FOTO: ods.cz

Ve středu by se po dlouhém jednání měl dostat návrh zákona o elektronické evidenci tržeb do finální fáze. Poslance čeká hlasování o odsouhlasení nebo zamítnutí tohoto, podle opozice šikanujícím nařízení. Svobodné fórum proto požádalo 1.místopředsedkyni ODS Alexandru Udženiji o komentář k takzvaným registračním pokladnám.

V tomto týdnu pravděpodobně skončí několikaměsíční projednávání zákona o registračních pokladnách neboli EET. Neskončí tím, že by ODS nebo jiné opoziční strany změnily názor. Neskončí ani tím, že by vládní koalice uznala chybu a návrh stáhla. Skončí porušením zákona – Jednacího řádu Poslanecké sněmovny.

Na několika schůzích jsme předkládali věcné argumenty proti EET. Vysvětlovali jsme vládě, v čem je její koncepce špatná, proč bráníme drobné podnikatele a živnostníky a jak se jich to dotkne. Mnozí vládní poslanci nám v kuloárech dávali za pravdu. Nicméně programové prohlášení vlády se prý musí plnit, i když je špatné.

Ministr financí se svou dehonestační kampaní snažil přesvědčit veřejnost, že ten, kdo odmítá registrační pokladny, chrání podvodníky. Je tomu však přesně naopak. Odmítáním EET chráníme statisíce poctivých a pracovitých živnostníků a podnikatelů, kteří dělají, co mohou, aby uživili sebe a svou rodinu. Tito lidé tvrdě pracují, aby obstáli v konkurenci a přežili. Často nemají žádnou dovolenou a pracují i 12 hodin denně. Je proto velmi smutné, když jim vláda vzkazuje: „Vaše práce není tak důležitá jako státní kontrola a evidence. Potřebujeme vědět vše o vašem podnikání, abychom vás měli pod neustálou kontrolou. Náklady zaplatíte vy.“

Argumenty, které jsme proti EET předkládali, vláda nebrala vážně. Vlastně se jimi ani nezabývala a ignorovala je jako pouhý opoziční folklór. Tím si však proti sobě popudila stovky tisíc drobných podnikatelů a živnostníků, kterým vzrostou náklady, zvýší se administrativní povinnosti, a kteří začínají mít strach o svou budoucnost. Vláda však naštvala i tisících dalších, kteří již podnikat nikdy nezačnou anebo jen s velkou nechutí. Česká republika se mění v zemi, kde se aktivita, pracovitost a píle přestávají vyplácet.

Ve středu zřejmě vládní většina využije svou sílu a v rozporu s Jednacím řádem PSP ČR elektronickou evidenci tržeb protlačí. Již jednou při schvalování programu přerušila vystoupení předsedy ODS Petra Fialy, nyní chce odebrat možnost vystoupit více než dvaceti přihlášeným poslancům, kteří dosud neměli možnost vysvětlit své výhrady k tomuto zákonu. Je zřejmé, že se tu děje velká křivda, které nezasáhne jen ODS, ale i pracovité a slušné občany po celé České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner