Alexej Navalnyj byl odsouzen ke třem a půl letům vězení. U soudu označil Putina za zbabělce

youtube

Alexej Navalnyj | FOTO: youtube

Moskevský soud poslal ruského opozičního aktivistu Alexeje Navalného do vězení na tři a půl roku. Do jeho trestu se započítá i doba již strávená v domácím vězení. Ve vazbě je Navalnyj od 17. ledna, kdy se vrátil do vlasti z Německa, kde se léčil po otravě novičokem. Před budovou soudu bylo již od rána zatčeno několik stovek lidí.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes u moskevského soudu prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. „Účastnil jsem se vyšetřování své vlastní otravy a dokázali jsme, že Putin je ve skutečnosti zodpovědný za tento pokus o vraždu. A to toho zlodějského človíčka v bunkru přivádí k šílenství. V důsledku toho prostě zešílí,“ uvedl Navalnyj u soudu. Přepis celého jeho proslovu jsme přinesli zde.

Na závěr svého vystoupení vyzval Navalnyj soudkyni, aby ho zprostila obvinění za údajnou zpronevěru u kosmetické firmy Yves Rocher. Verdikt tři a půl roku vězení má podle Navalného zastrašit miliony Rusů. Z trestu se mu odečte deset měsíců, které již strávil v domácím vězení.

Navalného tým vyzval na dnešek k protestům v Moskvě. Ruská policie zadržela v okolí moskevského soudu od rána již 358 lidí, uvedl nevládní zpravodajský portál OVD-Info.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner