Alexej Navalnyj podal žalobu na Putinova mluvčího Peskova

Alexej Navalnyj (Instagram/Alexej Navalnyj)

Alexej Navalnyj | FOTO: Instagram/Alexej Navalnyj

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj podal žalobu pro pomluvu na tiskového tajemníka prezidenta Vladimira Putina Dmitrije Peskova. Žaloba byla zaslána moskevskému Presněnskému okresnímu soudu, který ještě nestanovil datum soudního procesu.

Mluvčí soudu sdělili zpravodajskému serveru MBX Media, že Navalného žaloba Peskova viní z nepravdivých a dehonestujících výroků, podle nichž Navalnyj „spolupracuje se specialisty CIA“.

FORUM 24 (archiv)

Navalnyj požádal soud, aby nařídil mluvčímu Kremlu zveřejnit odvolání těchto výroků na oficiálních internetových stránkách prezidentské kanceláře nejpozději do deseti dnů poté, co rozhodnutí soudu vstoupí v platnost.

Navalnyj podal žalobu kvůli poznámkám, které Peskov adresoval státní tiskové agentuře TASS a které se objevily v článku zveřejněném 1. října.

Německý deník Der Spiegel zveřejnil 1. října rozhovor s Navalným, v němž řekl, že Vladimira Putina přímo viní z útoku nervovým jedem, který ho v srpnu málem zabil. V komentářích pro novináře později toho dne mluvčí Kremlu Peskov obvinil Navalného ze spolupráce se západními zpravodajskými službami a konkrétně uvedl, že Navalnyj v současnosti spolupracuje se CIA. Navalnyj reagoval požadavkem, aby Kreml poskytl důkazy o jeho „spolupráci se specialisty CIA“, a slíbil, že Peskova požene před soud.

Podobných výroků proneslo více ruských představitelů. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin také tvrdil, že Alexej Navalnyj je ve skutečnosti pracovníkem západní rozvědky. Volodin řekl, že Navalnyj by měl ruskému prezidentovi děkovat, a ne ho obviňovat: „Navalnyj je nestydatý parchant. Putin mu zachránil život. Pokud za tím, co se mu stalo, stály západní zpravodajské služby, pak jeho prohlášení začíná dávat smysl. Upřímně, všichni ho zachránili – od pilotů přes doktory až po prezidenta. Taková prohlášení může pronést jen opravdový slizoun.“

Volodin si také postěžoval, že údajná neochota Německa spolupracovat s Ruskem při vyšetřování Navalného otravy je důkazem, že západní země celý incident „zinscenovaly“ s cílem „vytvořit napětí“ uvnitř Ruska jako prostředek k omezení schopnosti Moskvy „bránit suverenitu“ Běloruska uprostřed rozsáhlých protestů proti spornému znovuzvolení Alexandra Lukašenka.

(Zdroj: Meduza.io)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]