Alexej Navalnyj: Zrušit Trumpa na Twitteru je akt cenzury. Vrazi jako Putin a Maduro jsou tu v klidu

Alexej Navalnyj (youtube)

Alexej Navalnyj | FOTO: youtube

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se vyslovil dost ostře ke zrušení účtu prezidenta Donalda Trumpa na Twitteru. Ne že by Trump neporušil pravidla Twitteru, ale vrazi a zločinci a popírači COVIDU jsou tam dál v klidu. Podle jakých pravidel se vlastně rozhoduje?

Na svém Twitteru Navalnyj píše:

 1. Domnívám se, že Trumpův ban (zákaz) na Twitteru je nepřijatelným aktem cenzury.
 2. Ano, Trump ve své pozici mluvil a psal nezodpovědné věci. Zaplatil za to tím, že nebyl znovu zvolen.
 3. Volby jsou jasná a konkurenční procedura. Můžete se jich účastnit, můžete se odvolat proti jejich výsledkům, jejich postup sledují miliony lidí. Zákaz na Twitteru – to je rozhodnutí pro nás neznámých lidi pomocí neznámé procedury. FORUM 24 (archiv)
 4. Rozhodnutí o banu pro Trumpa se mi zdá emocionální a založené na osobních politických preferencích.
 5. Netřeba dodávat, že Trump byl zrušen za porušení pravidel Twitteru. Dostávám tu výhrůžky smrtí každý den už roky. A Twitter nikoho nezabanoval (po pravdě, ani to nepožaduji).
 6. Naprosto v klidu zde existují účty těch, kdo jsou doslova zrůdnými vrahy (Putin nebo Maduro) nebo lháři a zloději (Medveděv).
 7. Twitter, Facebook a Instagram jsou už léta místem, kde vzkvétají a efektivně fungují Putinova trollí továrna a její protějšky v dalších autoritářských zemích.
 8. Na Twitteru jsou svobodní a hlasití ti, kteří popírají koronavirus. Jejich slova stála tisíce životů. Přesto byl Trump veřejně a vzdorně zakázán. Tato selektivita naznačuje, že došlo k aktu cenzury.
 9. Twitter je samozřejmě soukromá společnost, ale v Rusku a Číně vidíme mnoho příkladů, kdy se soukromé společnosti stávají nejlepšími přáteli a pomocníky cenzury.
 10. V dnešní diskusi nahraďte slovo „Trump“ slovem „Navalnyj“ a dostanete 80% přesného textu vysvětlení Kremlu, proč je mé jméno v ruské televizi zakázáno a proč by mi mělo být zakázáno kandidovat ve volbách.
 11. Tento precedens budou aktivně využívat nepřátelé svobody po celém světě. A v Rusku taky. Kdykoliv je třeba něco zablokovat, řeknou, že je to světová praxe, a že Trumpa na Twitteru zablokovali.
 12. Pokud Twitter a @jack (Jack Patrick Dorsey, americký technologický podnikatel a filantrop, který je spoluzakladatelem a generálním ředitelem Twitteru, pozn. red.) chtějí udělat správnou věc, měly by vytvořit něco jako komisi, která by mohla taková rozhodnutí činit. Měli bychom znát jména členů takové komise, vědět jak funguje, jak její členové hlasují a jak se odvolat proti jejich rozhodnutí.

Tolik ruský opoziční politik. To, co tady napsal Alexej Navalnyj, je vážné téma pro diskusi a hlavně je zde obsažen i konstruktivní návrh řešení. I ti, kdo nebudou Trumpa litovat, že mu konečně jeho lhaní a podněcování k ošklivým věcem sociální sítě zatrhly, nemohou popřít, že se tak stalo selektivně a pozdě. Twitter, Facebook a další společnosti získaly ohromnou moc a kontrola nad nimi není žádná. Tohle může demokracii leda pohřbít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner