Alí Fajád byl v Libanonu zadržen, prezident Zeman pochválil ministry za jeho propuštění

Mezinárodně hledaný zločinec a terorista Alí Fajád, kterého česká vláda propustila na svobodu, byl ihned zadržen ve své vlasti. (ČTK)

Mezinárodně hledaný zločinec a terorista Alí Fajád, kterého česká vláda propustila na svobodu, byl ihned zadržen ve své vlasti. | FOTO: ČTK

Rodina Libanonce Alího Fajáda, který byl součástí výměny za pětici Čechů zadržovaných v Libanonu, protestovala dnes proti jeho zadržení v jeho vlasti. Podle serveru Naharnet uspořádali jeho příbuzní a stoupenci protest v Bejrútu a žádají, aby byl Fajád propuštěn na svobodu. Alí Fajád je znám v Libanonu také pod jménem Alí Amín. Podle serveru byl zadržen v libanonské metropoli minulý týden bezprostředně poté, co byl v Česku propuštěn na svobodu.

Protest proti Fajádovu zadržení se konal před bejrútským palácem spravedlnosti. Mezinárodně hledaný zločinec a terorista se minulý týden dostal v Česku na svobodu díky dohodě, která umožnila propustit Čechy, kteří byli zadrženi v údolí Bikáa loni v červenci. Ti odletěli zpět do ČR ve čtvrtek 4. února.

Eric Drooker

Alí Fajád a další dva muži byli v Česku ve vazbě od dubna 2014 a čelili obvinění ze spolupráce s teroristy. O Fajádovo vydání, které povolil Pražský vrchní soud, požádaly Spojené státy, kde mu hrozí až doživotí. Fajád a jeho spolupracovníci čelí u federálního soudu USA obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci.

Americký velvyslanec v Praze označil rozhodnutí ČR Fajáda do USA nevydat za šokující. V prohlášení uvedl, že tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě.

Mezinárodně hledaný zločinec a terorista Alí Fajád, kterého česká vláda propustila na svobodu, byl ihned zadržen ve své vlasti. (ČTK)

Zemanova hra se slovíčky

Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že podpořil vydání Fajáda libanonským úřadům, ne únoscům, a že pokud chtějí Spojené státy žádat o jeho vydání, mají žádat libanonské úřady. Zeman to prohlásil při návštěvě Plzeňského kraje. Dopis od únosců pěti Čechů dostal podle svých slov před několika měsíci.

Zeman zdůraznil, že Fajád není český, ale libanonský občan, a že nebyl vydán teroristům, ale právě libanonským úřadům, „jejichž je mimochodem možná zaměstnanec“.

Alí Fajád a Chálid Marabi, podezřelí z obchodování s teroristy (ČTK)

V médiích se už dříve objevila informace, že Fajád byl vyměněn za unesené Čechy. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo to, aby se Fajád nedostal do rukou amerických vyšetřovatelů. Jiní členové vlády se k tomu nevyjádřili.

„Já jsem se do této kauzy dostal tak trochu nevinně, protože jsem na Hrad obdržel dopis únosců, už před několika měsíci, a ten obsahoval návrh na výměnu těchto pěti zadržených lidí a Al Fajáda,“ prohlásil Zeman.

Pochvala pro Zaorálka i Pelikána za hájení „národních zájmů“

Dopis podle svých slov konzultoval s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. „Doporučil jsem, aby se uskutečnilo vydání Al Fajáda nikoliv těmto únoscům, ale libanonským úřadům,“ uvedl prezident. Věc pak 16. prosince konzultoval i s premiérem Bohuslavem Sobotkou se stejným doporučením. O připravované výměně informoval Zemana podle jeho slov Zaorálek několik dní před propuštěním zajatých Čechů. V souvislosti s tím Zeman ministra Zaorálka ocenil a pochválil. „Stejně tak bych chtěl ocenit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který hájil české národní zájmy a nepodlehl vnějším tlakům,“ řekl Zeman.

Pravděpodobný agent Hizballáhu a mezinárodně hledaný zločinec Alí Fajád (ČTK)

Ministr spravedlnosti Pelikán minulý týden oznámil, že nevyhoví žádosti USA o Fajádovo vydání do Spojených států. Premiér Sobotka pak řekl, že český postup byl v souladu se zákony a Američané by to měli respektovat.

Prezident Zeman dnes několikrát zdůraznil, že Fajád nebyl vydán teroristické organizaci, nýbrž libanonským úřadům. „Spojené státy nedávno uskutečnily výměnu svého vojáka za pět zajatých členů Talibanu, přičemž Taliban je nepochybně teroristická organizace,“ dodal.

Prezident chtěl původně o Fajádovi mluvit až na tiskové konferenci, která je plánována na středu na závěr jeho návštěvy v Plzeňském kraji. Při setkání se zastupiteli a osobnostmi kraje nakonec o případu hovořil na dotaz děkana plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Borise Kreuzberga.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články