Alice Nellis: Žádná správná Prodanka neexistuje!

(Zdeněk Sokol)

FOTO: Zdeněk Sokol

Nový film Alice Nellis se bude jmenovat Buko a je o tom, nenechat se semlít rutinou života. Soudě podle režisérčina uměleckého životopisu, ona sama s ní bojuje úspěšně tím, že se nebojí zkoušet nové věci. Jako vystudovaná scenáristka si své látky záhy začala sama úspěšně natáčet, režíruje dokumenty, koncerty, divadelní představení i opery. Jako kdyby si chtěla dokázat, že se nebojí vůbec ničeho, přijala nově nabídku Národního divadla zrežírovat Prodanou nevěstu, zpěvohru, o níž už ve třicátých letech minulého století řekl Josef Lada, že zrežírovat nelze, protože národ odebral tvůrcům právo na jejich vlastní výklad. Přesto do toho šla.

Jak se cítíte čtrnáct dní po premiéře, kde se bučelo, odcházelo, ale i tleskalo? Máte pocit, že jste ulovila bobříka odvahy, jako když šly Rychlé šípy udělat do sklepa křížek na necky?
Rychlé šípy alespoň věděly, že lezou do sklepa. Já netušila, co mě čeká, ale teď už vím, že dělat Prodanou nevěstu v Národním divadle je procházka minovým polem. Asi bychom se tu takhle nebavili, kdyby moje inscenace nevyvolala to, co vyvolala, kdybych zpěváky oblékla do malebných plzeňských krojů a nechala je postávat na návsi s kostelíkem. S tím, čím jsme si museli projít, mě smiřuje ta krásná Smetanova hudba a taky jistý pocit sounáležitosti s mými předchůdci, protože procesem spojeným s jakousi iracionální nevraživostí a podezřením, že poškodíte národní klenot, prošli všichni, co Smetanovu operu dělali přede mnou. Konečně už vážený Josef Lada, národní umělec, dostal ve třicátých letech minulého století od kritiků pěkně vyčiněno, a pak o tom napsal úsměvné pojednání, v němž popsal Prodančin neřešitelný problém.

V čem spočívá?
Staří ji chtějí vidět takovou, jak si ji pamatují, naopak mladí touží, aby s nimi komunikovala jejich jazykem, aby jim dala prostor k fantazii. Smetana nenapsal obrozenecký monolit, ale komickou operu, ovšem s komikou toho, že Vašek koktá, už dnes nevystačíte. Tu operu prostě nelze udělat pro všechny, ale to nejde s žádným uměleckým dílem. Pokud tu ambici máte, dostanete se do pozice výrobce nějakého standardizovaného produktu, to však nemá s uměním nic společného. Jeho podstatou je přenášet…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články