Alternativní oslavy 28. října jsou provokací a zneuctěním státnosti, tvrdí komunisté

Za komunistů ráj nebyl... (vladimirhucin.cz)

Za komunistů ráj nebyl... | FOTO: vladimirhucin.cz

Alternativní oslavy 28. října na Staroměstském náměstí v Praze jsou podle Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) „zneuctěním české státnosti“. Strana to dnes uvedla v tiskovém prohlášení. Část politiků a dalších osobností veřejného života se rozhodla v pátek oslavit Den vzniku samostatného československého státu na Staroměstském náměstí místo oficiálních oslav na Pražském hradě kvůli sporu o státní vyznamenání pro Čechokanaďana Jiřího Bradyho, který přežil holokaust jako vězeň nacistických lágrů v Terezíně i Osvětimi.

„Provokace, organizovaná na Staroměstském náměstí, není jen zneuctěním české státnosti. Útočí na samy její základy. Zemi, v níž sílí vůle po změně k lepšímu, chce znovu rozdělit a srazit zpět. Takovou hanebnost třeba rozhodně odmítnout,“ oznámilo vedení komunistické strany. Komunisté se také odmítli zúčastnit dnešního ocenění Bradyho ve Sněmovně.

„Ať si trhnou nohou,“ vzkázal jim Brady, který v roce 1949 emigroval z komunistického Československa.

Účastníky alternativních oslav komunisté označili za „elity ochotné posluhovat cizím zájmům“. „Jde o agresivní manipulaci, jejímž pozadím je velmocenský nátlak na naši republiku,“ píše se v prohlášení KSČM. Jaká velmoc podle nich za nátlakem stojí, komunisté neuvedli.

Alternativní oslavy na Staroměstském náměstí organizuje místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN a TOP 09) a zúčastní se jich například také ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL), Jiří Brady, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller či prezidentský kandidát Michal Horáček.

Bradyho synovec, ministr kultury Herman, obvinil prezidenta Miloše Zemana, že podmínil udělení vyznamenání Bradymu zrušením Hermanovy schůzky s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Brady a jeho rodina uvedli, že je kancelář prezidenta o vyznamenání informovala, ale nakonec Brady vyznamenání nedostane. Hrad souvislost s Hermanovým setkáním s dalajlámou popřel. Řada politiků označila postup Hradu za nemorální a rozhodla se místo na Hradě oslavit státní svátek jinde.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]