Alvarová: Dezinformační weby dodávají svým konzumentům pocit sounáležitosti. Vnímají je jako očistnou lázeň

FB Alexandry Alvarové

Alexandra Alvarová | FOTO: FB Alexandry Alvarové

Alexandra Alvarová, publicistka zaměřující se na fenomén manipulace a dezinformací, po nedávném procházení dezinformačních webů postihla na sociální síti základní princip tohoto chytlavého světa lží.

Autorka knihy Průmysl lži – Propaganda, konspirace a dezinformační válka (2017), ve svém aktuálním příspěvku na Facebooku popsala, že předmětná „ruská pseudomédia“ udržují své české konzumenty, slušně řečeno, ve stavu permanentní rozladěnosti ze všeho kromě Putina.

Pozornost si dezinformační platformy a pseudomédia ruského typu podle Alvarové získávají negativními emocemi nabitým obsahem, především pak ale pocitem sounáležitosti, který nabízejí. Neúspěšní, ustrnulí jedinci se rázem ocitají mezi svými. „Všichni tu tak nějak vůbec neumíme psát, přemýšlet ani argumentovat, ale na to se v odboji můžeme vykašlat, jsou vyšší ideály. Tady Franta neumí s počítačem, já neumím pravopis, ty zas neumíš používat logiku, a proto je nám spolu dobře,“ vystihuje chytlavou atmosféru sounáležitosti s tím, že pro lidskou bytost není nesnesitelnějšího pocitu než nepatřit nikam. A právě toho ruská propaganda podle Alvarové v Česku využívá svým plebejským pojetím a cílením na pocit věčných outsiderů.

„To vědomí, že tě obklopuje množství stejných, stejně ztracených a stejně nedovzdělaných, je jako očistná lázeň. Hojí strach a pochybnosti. Vrací sebejistotu. Někam patřit a mít přitom ještě pocit boje za spravedlnost a vyšší princip, je úplná nirvána tribalismu,“ vysvětluje Alvarová.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner