Alžběta II. pronesla projev, jaký bychom si přáli i u nás. Bohužel jej neuslyšíme

Královna Alžběta II. (repro ČT)

Královna Alžběta II. | FOTO: repro ČT

Teprve počtvrté od roku 1952, kdy usedla na trůn, mimořádně promluvila britská královna Alžběta II. ke svému lidu. Byl to projev plný pokory, díků a snahy podpořit národ v těžké chvíli, kterou prožívá během koronavirové krize. A ano, musíme si povzdechnout – byl to projev, jaký České republice bytostně chybí.

Třiadevadesátiletá královna ve vší své důstojnosti předala lidem sdělení skutečného státníka. Řeč byla předtočená a média již s předstihem informovala o obsahu. Ve videu ovšem nešlo jen o panovnici, obsahovalo záběry lékařů a mnoha těch, kdo pomáhají.

Asi v polovině řeči zazněl potlesk – potlesk pro ty, kdo dennodenně nasazují své zdraví a životy, aby zachraňovali jiné. „Okamžik, kdy celá Británie aplaudovala ošetřovatelům a lékařům, definuje našeho národního ducha,“ uvedla Alžběta II.

Her Majesty The Queen's broadcast to the UK and the Commonwealth

"We should take comfort that while we may have more still to endure, better days will return: we will be with our friends again; we will be with our families again; we will meet again."Her Majesty The Queen addresses the UK and the Commonwealth in a special broadcast recorded at Windsor Castle.

Zveřejnil(a) The Royal Family dne Neděle 5. dubna 2020

 

Tak si to řekněme jasně. Český prezident nejprve vystoupil, aby pohovořil o těch, které nemá rád. Pak si dal chvíli pauzu, aby nabral dech, porušil vládní nařízení o nošení roušek a bezpečných rozestupech mezi lidmi (a Čechům se vysmál) a nakonec dal rozhovor bulvárnímu médiu. Premiér se o projev pokusil, bohužel jej sotva přečetl, a nyní se schovává v Kramářově vile, protože se zoufale obává, že by se mohl nakazit.

Česká republika samozřejmě není monarchie. Ale nechceme mnoho. Jedno nejedovaté, upřímné poděkování, jednu výzvu těm, pro které je současná situace složitá. To by bylo nesrovnatelně víc než to, co jsme nuceni nyní prožívat a poslouchat.

Děkujeme, že jsme si to mohli poslechnout aspoň od někoho. Bůh ochraňuj královnu!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]