Alžběta II. ve svém projevu překvapila. Chce, aby se Camille říkalo královna

Britská královna Alžběta II. (The Royal Family / se souhlasem)

Britská královna Alžběta II. | FOTO: The Royal Family / se souhlasem

Britská panovnice Alžběta II. si přeje, aby se po její smrti manželce jejího syna a následníka trůnu prince Charlese říkalo královna Camilla, a nikoliv princezna.  Takto jednoznačně to řekla ve svém sobotním projevu v předvečer 70. výročí nástupu na trůn. Dosud panovaly nejasnosti, jak Camillu v budoucnu oslovovat. Jedním z důvodů bylo, že před sňatkem s Charlesem byla už jednou vdaná, uvádí BBC.

„Až se můj syn Charles v plném rozsahu stane králem, vím, že jemu a jeho manželce Camille poskytnete stejnou podporu, jako jste poskytli mně. Je mým upřímným přáním, aby až ten čas přijde, byla Camilla známa jako královna manželka, protože také ona bude pokračovat ve věrné službě zemi,“ oznámila Alžběta II. Charles a jeho žena Camilla jsou rozhodnutím „dojati a poctěni“, reagovali podle svého mluvčího.

(Týdeník FORUM)

V době sňatku Charlese a Camilly panovalo všeobecné přesvědčení, že novomanželka bude jednou oslovována princezna manželka (Princess Consort). Podle stejné logiky byl Alžbětin loni zesnulý choť Philip oslovován princ manžel (Prince Consort). Podle britských tradic by mu totiž titul krále dával nadřazenost nad královnou.

Panovnice ve svém projevu vzpomíná na svého otce, krále Jiřího VI., po jehož smrti v roce 1952 usedla na britský trůn, na svou matku i na manžela Philipa a lásku a podporu, kterou ji celý život zahrnovali. „Mám to štěstí, že mě má rodina vytrvale a s láskou podporuje,“ napsala.

„S potěšením obnovuji slib, který jsem vám dala v roce 1947, že zasvětím celý svůj život službě,“ napsala královna a odmítla tak spekulace o možné abdikaci. V roce 1947, ještě před svým nástupem na trůn, tehdejší princezna řekla, že zasvětí službě celý svůj život, ať už to bude život krátký, nebo dlouhý.

Nejčtenější britský deník Daily Mail dnes vyšel s nadpisem na titulní straně „Camilla bude královnou“. Rozhodnutí panovnice interpretuje jako „důkaz trvalé náklonnosti k ženě, která učinila jejího prvorozeného syna šťastným“.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Konkurenční bulvární deník Sunday Express projev vidí jako „královnin dárek Charlesovi k platinovému jubileu“, jak se říká sedmdesátému výročí. Královna se tím podle nedělního vydání deníku snaží o hladký přechod v nástupnictví.

„Bylo to poprvé, co se královna veřejně vyjádřila k otázce, ve které nepanuje shoda od svatby Charlese a Camilly v roce 2005,“ uvádí list The Sunday Times. Královnin krok ukončil „roky sporů a nejasností“ ohledně budoucí role vévodkyně, až její manžel usedne na trůn. „Camilla získala královnin souhlas,“ konstatuje The Telegraph.

Takzvané platinové výročí panovníka slaví britská monarchie poprvé. Alžběta nastoupila na trůn 6. února 1952, v den smrti svého otce, krále Jiřího VI. Vzhledem k tomu, že začátek panování připadá na stejný den jako úmrtí otce, královna výročí neslaví okázale. Na dnešek nemá panovnice na programu žádné oficiální akce. Oslavy vyvrcholí na začátku června, kdy je budou doprovázet koncerty a pouliční akce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články