Američané chtějí zničit Evropu jedním úderem, prohlásil diktátor Lukašenko

Alexandr Lukašenko (Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Alexandr Lukašenko | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko si myslí, že USA brání Ukrajině v jednání s Ruskem a že Ukrajina by již dávno na jednání přistoupila. Cílem Američanů má být pošlapání Ruské federace.

„Američané chtějí zničit Evropu jedním úderem, najednou a prostřednictvím Ruska se přiblížit k Číně. Přirozeně tím, že pošlapou Rusko,“ prohlásil v interview pro televizní kanál Rossija 1 v pořadu Moskva Kreml Putin samozvaný běloruský prezident Lukašenko.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Současné vedení Spojených států podle Lukašenka úmyslně nedovoluje vedení Ukrajiny zahájit proces vyjednávání s Ruskem. Ukrajina podle jeho názoru porušuje základní principy vyjednávacího procesu tím, že předkládá dodatečné podmínky pro jednání s Ruskem.

„Chyba Ukrajinců, Voloďo Zelenskyj, je v tom, že porušujete klasické principy vyjednávacího procesu. Zvlášť když mluvíte s obřím Ruskem. Nemůžete klást podmínky předem. Sedněte si k jednacímu stolu a tam předložte všechny podmínky,“ vzkázal v roli Putinova advokáta běloruský diktátor ukrajinskému prezidentovi, co by měl dělat. Druhým principem je podle Lukašenka přistoupení na kompromis. Ovšem jak by měl kompromis ve vztahu ruský agresor – ukrajinská oběť vypadat, nijak nenaznačil.

Lukašenko svým obviněním USA reagoval na informaci, která se objevila v listu The Wall Street Journal. Podle listu poradce Bílého domu Jake Sullivan při jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 4. listopadu v Kyjevě naléhal na ukrajinskou stranu, aby přemýšlela o vyhlídce na vyřešení konfliktu prostřednictvím vyjednávání. Prezident Zelenskyj pak řekl, že jednání s Moskvou by měla být veřejná. Na to Kreml zareagoval prohlášením, že ukrajinské úřady nechtějí s Ruskem jednat.

Během krátké doby je to další Lukašenkovo vyjádření, které vzbudilo ohlas. Minulý týden prohlásil, že v případě napadení Běloruska Ukrajinou se otřese nejen Evropa a Ukrajina bude zcela zničena.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články