Ministr zahraničí USA Tony Blinken včera na tiskové konferenci informoval o aktuální situaci v Afghánistánu. Sdělil, že od 14. srpna bylo z Kábulu bezpečně odvezeno více než 82 300 osob.
Podle BBC.com Blinken konstatoval: „Pouze Spojené státy mohly zorganizovat a provést misi takového rozsahu a složitosti.“ Od poloviny srpna bylo evakuováno nejméně 4500 amerických občanů. Dne 14. srpna, kdy byl letecký přesun zahájen, bylo v Afghánistánu přibližně 6000 Američanů, kteří si přáli odejít. „Nyní je zde přibližně 500 až 1000 Američanů, kteří jsou v neustálém kontaktu s americkými diplomaty, aby zjistili, zda stále chtějí odejít… a dostali instrukce, jak to udělat.“
Blinken dodává, že je na Američanech, aby se při návštěvě Afghánistánu dobrovolně zapsali na seznam ministerstva zahraničí a při odjezdu se ze seznamu také vyškrtli. Program je zcela dobrovolný, takže je podle něj obtížné určit přesný počet Američanů v zemi.
BBC uvádí v bodech, jak situace vypadala včera večer:
Podle představitelů Pentagonu zůstává na kábulském letišti přibližně 10 000 lidí, kteří čekají na evakuaci, a varují, že v příštích dnech se jejich počet může zvýšit.
Jen v úterý odletělo 19 000 evakuovaných, přičemž letadla odlétala každých 39 minut.
Tálibánské jednotky před letištěm brutálně bijí a střílejí do lidí v davu, řekla BBC jedna žena, která nastoupila do odlétajícího letadla.
Pro mnoho Afghánců je stále obtížnější dostat se na letiště, i když mají povolení k letu do zahraničí.
Prezident Biden slíbil, že dodrží termín 31. srpna, kdy má být ukončena veškerá bojová činnost v Afghánistánu.
Podle zahraničních představitelů zůstává hrozba ze strany teroristů na letišti vysoká, přičemž konkrétní obavy vzbuzuje skupina známá jako ISIS-K.
Představitelé americké obrany uvedli, že jsou si vědomi zpráv, že nejméně jedné osobě s vazbou na teroristickou skupinu IS bylo povoleno nastoupit na palubu jednoho z odlétajících letů.
Prezidenti Číny a Ruska spolu telefonicky hovořili a údajně si „důkladně vyměnili názory na situaci v Afghánistánu“.