Američané evakuovali přes 80 tisíc lidí. Tálibán údajně střílí do lidí před letištěm a bije je

Na letišti v Kábuli bylo stále mnoho lidí, kteří doufali, že se jim podaří zemi opustit. (ČTK/AP/Sgt. Samuel Ruiz)

Na letišti v Kábuli bylo stále mnoho lidí, kteří doufali, že se jim podaří zemi opustit. | FOTO: ČTK/AP/Sgt. Samuel Ruiz

Ministr zahraničí USA Tony Blinken včera na tiskové konferenci informoval o aktuální situaci v Afghánistánu. Sdělil, že od 14. srpna bylo z Kábulu bezpečně odvezeno více než 82 300 osob.

Podle BBC.com Blinken konstatoval: „Pouze Spojené státy mohly zorganizovat a provést misi takového rozsahu a složitosti.“ Od poloviny srpna bylo evakuováno nejméně 4500 amerických občanů. Dne 14. srpna, kdy byl letecký přesun zahájen, bylo v Afghánistánu přibližně 6000 Američanů, kteří si přáli odejít. „Nyní je zde přibližně 500 až 1000 Američanů, kteří jsou v neustálém kontaktu s americkými diplomaty, aby zjistili, zda stále chtějí odejít… a dostali instrukce, jak to udělat.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Blinken dodává, že je na Američanech, aby se při návštěvě Afghánistánu dobrovolně zapsali na seznam ministerstva zahraničí a při odjezdu se ze seznamu také vyškrtli. Program je zcela dobrovolný, takže je podle něj obtížné určit přesný počet Američanů v zemi.

BBC uvádí v bodech, jak situace vypadala včera večer:

Podle představitelů Pentagonu zůstává na kábulském letišti přibližně 10 000 lidí, kteří čekají na evakuaci, a varují, že v příštích dnech se jejich počet může zvýšit.

Jen v úterý odletělo 19 000 evakuovaných, přičemž letadla odlétala každých 39 minut.

Tálibánské jednotky před letištěm brutálně bijí a střílejí do lidí v davu, řekla BBC jedna žena, která nastoupila do odlétajícího letadla.

Pro mnoho Afghánců je stále obtížnější dostat se na letiště, i když mají povolení k letu do zahraničí.

Prezident Biden slíbil, že dodrží termín 31. srpna, kdy má být ukončena veškerá bojová činnost v Afghánistánu.

Podle zahraničních představitelů zůstává hrozba ze strany teroristů na letišti vysoká, přičemž konkrétní obavy vzbuzuje skupina známá jako ISIS-K.

Představitelé americké obrany uvedli, že jsou si vědomi zpráv, že nejméně jedné osobě s vazbou na teroristickou skupinu IS bylo povoleno nastoupit na palubu jednoho z odlétajících letů.

Prezidenti Číny a Ruska spolu telefonicky hovořili a údajně si „důkladně vyměnili názory na situaci v Afghánistánu“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]